Supply shocks and fiscal policies (The case of the Covid-19 pandemic in Turkey)
Maliye politikaları ve arz şokları (Covıd-19 dönemi Türkiye örneği)
- Tez No: 825523
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİSE İREM ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çin'de ortaya çıkan COVİD-19 salgının tüm dünyayı sağlık, sosyolojik ve ekonomik açıdan sarsmıştır. Bu salgının Türkiye ekonomisinde talep ve arz yanlı etkilerini tespit etmek etkili bir maliye politikası oluşturmak için şarttır. Çalışmamız, 2020-2022 yılları arasında Türkiye'de COVID-19 krizinin makro ekonomik değişkenler üzerindeki etkisi incelemektedir. Söz konusu çalışmada, teoride sıklıkla kullanılan DSGE modeli ile küçük açık bir ülkedeki negatif teknoloji ve negatif ihracat şokları modellenmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic that emerged in China has shocked the world health-wise, sociologically, and economically. Identifying the demand-side and supply-side effects of this pandemic on the Turkish economy is essential to develop an effective fiscal policy. Our study analyzes the impact of the COVID-19 crisis on macroeconomic variables in Turkey between 2020and2022.Inthisstudy,negativetechnologyand negativeexportshocksinasmallopen country are modeled with the DSGE model, which is mostly used in the literature.