Uzaktan algılama teknikleri ile üretilen tematik haritalar yardımıyla zamansal değişimin belirlenmesinde Corine ve Lucas yöntemlerinden yararlanılması: Trabzon ve Paris örneği
Using corine and lucas methods in determining the temporal change with the aid of thematic maps produced by remote sensing techniques: Examples of Trabzon and Paris
  1. Tez No: 825669
  2. Yazar: SUZAN SADIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM İNAN, DR. FULYA BAŞAK SARIYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmasının amacı; uzaktan algılama teknikleri ile üretilen tematik haritaların zamansal değişim ve doğruluk değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla, LUCAS ve CORINE veri tabanlarından faydalanılmasıdır. Çalışma alanı olarak Trabzon'un Ortahisar ilçesi ile Fransa'nın Paris şehri ve çevresi seçilmiştir. Uygulama aşamasında, Ortahisar için; 2007, 2014, 2018 ve 2022 tarihli LANDSAT görüntüleri, 2018 ve 2022 tarihli SENTINEL görüntüleri, Paris ve çevresi için; 2013, 2015 ve 2018 tarihli LANDSAT görüntüleri kullanılmıştır. Tüm uydu görüntülerine kontrolsüz ve kontrollü sınıflandırma işlemi, ardından doğruluk analizi işlemi uygulanarak kappa istatistik değeri ve genel doğruluk belirlenmiştir. Çalışma alanlarının AÖ/AK dağılımının tespiti için uydu görüntüleri LUCAS ve CORINE sınıflandırma sistemine göre sınıflandırılarak bilgi sınıfları elde edilmiştir. Ardından, bilgi sınıflarının yıllar içerisinde meydana gelen değişimini belirlemek amacıyla değişim analizi işlemi uygulanmıştır. Sonuçların tematik doğruluğunun belirlenebilmesi için, sınıflandırılmış görüntüler LUCAS veri tabanına ait öznitelik veriler ve CORINE veri tabanına ait raster veriler ile karşılaştırılmıştır. CORINE verileri ile karşılaştırma yapabilmek için, sınıflandırılmış görüntüler en küçük haritalama birimi 25 hektar'a genelleştirilmiştir. Paris ve çevresini kaplayan alan için LUCAS verileri ile kıyaslama yapabilmek amacıyla arazi çalışmaları sonucu üretilen mevcut noktasal veriler kullanılırken, Ortahisar için bu veriler mevcut olmadığından çalışma alanı içerisinde belirlenen noktaların AÖ/AK sınıfları yüksek mekansal çözünürlüklü PlanetScope görüntüsü kullanılarak tespit edilmiştir. Son aşamada GEE kullanılarak çalışma alanlarının her ikisi için NDBI ve NDVI indeksleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the temporal variation and correctness of thematic maps produced by satellite imagery using the LUCAS and CORINE databases. The Ortahisar neighborhood of Trabzon and Paris, France, and its environs were chosen as study areas. LANDSAT images from 2007, 2014, 2018, and 2022 were used in the implementation phase for Ortahisar, as were SENTINEL images from 2018 and 2022 for Paris and its surroundings. By applying uncontrolled and controlled classification to all satellite images, followed by accuracy analysis, the kappa statistical value and overall accuracy were calculated. Satellite images were categorized using the LUCAS and CORINE classification system, and information classes were acquired to assess the LU/LC distribution of the research areas. The change analysis process was then used to determine the evolution of knowledge classes across time. To assess the thematic accuracy of results, the classified images were matched to attribute data from the LUCAS database and raster data from the CORINE database. The classified images were generalized to the smallest mapping unit of 25 hectares for comparison with CORINE data. While existing field study point data were used to compare with LUCAS data for the area covering Paris and its surroundings, because these data weren't available for Ortahisar, the LU/LC classes of points determined within the region study area were determined using a high-resolution PlanetScope image. The NDBI index and the NDBI index for both study area were determined using GEE in the final stage.