Kürt kimliğine sahip kişilerin öteki algısı ile ruh sağlığı arasındaki ilişki
The relationship between other perceptions of people with Kurdish identity and mental health
  1. Tez No: 825718
  2. Yazar: EBRU AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kürtler herhangi bir devlete sahip olmadıkları için kimlikleri ötekileştirilen bir millet olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatüre bakıldığında Kürt kimliğinin genellikle ötekileştirmeye maruz kaldığı belirtilmektedir. Hatta bazı dönemlerde Kürt kimliğinin yok sayıldığı ya da başka kültürlere ait alt kimlik olduğu ifade edilmiştir (Eser, 2015: 31). Bu çalışmada Kürt kimliğine sahip kişilerin öteki algısı ile ruh sağlığı arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmanın hipotezi ise Kürt kimliğine sahip kişilerin ötekileştirilmeye maruz kalması kişilerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Çalışma; Komeleya Lêkolînên Kurdî - Kürt Araştırmaları Derneği'nde eğitim görmekte veya daha önce eğitim görmüş kişiler ve şu anda eğitim vermekte veya daha önce eğitim vermiş olan 18-65 yaş aralığında 51 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara gönüllü katılım ve bilgilendirme formu, demografik bilgiler, algılanan bireysel ayrımcılık ölçeği, olayların etkisi ölçeği, SCL-90-R ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; algılanan ayrımcılık düzeyine ilişkin sonuçlarda bireysel ayrımcılık algısının orta düzeyin altında olduğu bulunmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin olayların etkisi ölçeğinden elde ettikleri puanlara ilişkin bulgular incelendiği zaman, katılımcıların yeniden yaşama, kaçınma, aşırı uyarılma ve toplam olayların etkisi düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre olayların etkisi ölçeğinden elde ettikleri puanlar incelendiği zaman, katılımcıların olayların etkisi ölçeğinden elde ettikleri puanların cinsiyetlerine, meslek dallarına göre farklılaştığı bulunmuştur. Bu durumda araştırmaya katılan bireylerin olayların etkisi ölçeğine ilişkin algılarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Demografik değişkenler arasında yer alan cinsiyet ve meslek dalı değişkenlerinin olayların etkisine ilişkin algı düzeyi üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Kişilerde ruh sağlığı ile ilişkili psikolojik belirti görülme düzeyinin orta seviyede olduğu bulunmuştur. Katılımcılarda psikolojik belirti görülme düzeyinin cinsiyet, meslek dalı, medeni durum ve hane geliri değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiği zaman, algılanan bireysel ayrımcılık düzeyi ile olayların etkisi ölçeği puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki olduğu, bunun yanında Olayların etkisi ölçeği puanları ile SCL-90 ölçeği puanları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki görüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Kurds do not have a state, they appear as a nation whose identities are marginalized. Looking at the literature, it is stated that the Kurdish identity is generally subject to marginalization. It was even stated that Kurdish identity was ignored in some periods or that it was a sub-identity belonging to other cultures (Eser, 2015: 31). In this study, the relationship between the other perception of people with Kurdish identity and their mental health is examined. The hypothesis of the research is that the marginalization of people with Kurdish identity will negatively affect their mental health. Study; Komeleya Lêkolînên Kurdî - It was conducted with 51 people between the ages of 18-65 who are studying or have been trained at the Kurdish Studies Association and are currently teaching or have given education. Voluntary participation and information form, demographic information, perceived individual discrimination scale, impact of events scale, SCL-90-R scales were applied to the participants.participation and information form, demographic information, perceived individual discrimination scale, impact of events scale, SCL-90-R scales were applied to the participants. Considering the results of the research; In the results regarding the perceived discrimination level, it was found that the perception of individual discrimination was below the medium level. When the findings related to the scores obtained by the individuals participating in the study from the effect of events scale were examined, it was determined that the participants' levels of re-experiencing, avoidance, hyperarousal and total event impact were moderate. When the scores obtained by the participants from the scale of the impact of events were examined according to their gender, it was found that the scores obtained by the participants from the scale of the impact of events differed according to their gender and occupation. In this case, it was found that the perceptions of the individuals participating in the research about the scale of the effect of events were at a moderate level. It has been determined that the gender and profession variables, which are among the demographic variables, are determinative on the level of perception regarding the effect of the events. It was found that the level of psychological symptoms related to mental health in individuals was moderate. It was determined that the level of psychological symptoms in the participants differed according to the variables of gender, occupation, marital status and household income. When the relationships between the dependent variables were examined in the study, it was concluded that there was a positive and significant relationship between the level of perceived individual discrimination and the scores of the impact of events scale, and a significant and positive relationship was observed between the scores of the Impact of Events scale and the scores of the SCL-90 scale.