Reconstruction of a lost past: Stolpersteine
Kayıp bir geçmişin yeniden inşası: Tökezleme taşları
  1. Tez No: 825726
  2. Yazar: CAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, hafıza çalışmalarının yükselişte olduğu bir dönemde gerçekleşen Stolpersteine isimli hafızalaştırma örneği etrafında hatırlamayı eleştirel bir mercekten inceliyor. 1990'lardan bu yana devam etmekte olan bir hafıza ve sanat projesine şu soruları yöneltiyor: Zor bir geçmişi nasıl hatırlayabiliriz? Sürgün edilen, katledilen ya da kurban edilen milyonları nasıl anabiliriz? Felaketlerin ardından ifade edebilme yeteneğinde eksiklikler yaşanırken, geçmişin hafızada yeniden tasarlanmasında ne gibi eksiklikler ve politik olarak hatalı bakış açıları ortaya çıkar? Bu çalışma; alandaki bazı tartışmaları ele alarak hafıza, tarih ve hafızalaştırma kavramlarının altını çizerek başlıyor. Almanya'nın geçmişi hatırlama biçimindeki tarihsel dönemeçler ve çelişkiler hatırlatıldıktan sonra, hafızalaştırma arayışlarının ve bu sürece bağlı olarak başlayan hafıza patlaması olgusunun arka plan özetini sunuluyor. Almanya'da başlayıp daha sonra birçok ülkeye yayılan en yaygın, merkezsiz ve küresel çapta tanınan bir anıt modeli olan Stolpersteine projesi, gelişiminden uygulamasına kadar ele alınıyor. Bu çalışma, Stolpersteine projesinin eleştirel analizi yoluyla, anıtları, hafıza mekânlarını, hafıza nesnelerini ve bunlarla kamusal etkileşimleri hafıza rejimlerinden bağımsızmış gibi ele almanın yanıltıcı sonuçlar doğurup doğurmadığını sorgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores remembrance around an example of memorialization called Stolpersteine through a critical lens at a time when memory studies are on the rise and develops various critiques of the project. It poses the following questions to a memory and art project that has been ongoing since the 1990s: How can we remember the problematic past? How can we commemorate the millions who have been exiled, massacred, or sacrificed? What shortcomings and politically erroneous perspectives emerge in a re-enactment of the past in memory when there have been losses in the ability to articulate in the aftermath of disasters? This study begins by outlining the concepts of memory, history, and memorialization, then aims to consider some of the debates in these fields. Through a discussion of the historical turns and contradictions in how Germany remembers the past, a background summary of the quest for memorialization and the phenomenon of the memory boom that started due to this process is presented. the Stolpersteine project – the most widespread, decentralized, globally recognized monument which started in Germany and then spread to many other countries – is discussed from development to execution. Through critical analysis of the Stolpersteine project, this study aims to question whether treating monuments, places of memory, objects of memory, and public interactions with them as if they are independent of the social regimes of remembrance produces misleading results.