Orta yetişkinlik döneminde dini inanç ve tutumlar: Kırgızistan örneği
Religious beliefs and attitudes during middle adulthood: Kyrgyzstan model
  1. Tez No: 825741
  2. Yazar: AITOLKUN VALERII KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, orta yaş dönemindeki insanların dini tutum ve inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. SSCB döneminde ateizm baskısı altında kalan ve daha sonra inanç özgürlüğüne kavuşan günümüzün orta yaşlı bireylerinin dini inanç ve tutumlarındaki gelişim ve değişimleri araştırmak hedeflenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. 50-60 yaş aralığındaki 24 katılımcının dini inanç ve tutumları üzerine odaklanan bu çalışma Kırgızistan'da gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda günümüzde orta yaş döneminde olan Kırgızistanlı yetişkinlerin dini inanç ve tutumlarında zaman içerisinde önemli bir değişim yaşandığı görülmüştür. Geçmişte, Sovyet rejiminin uyguladığı dinsizlik politikası sonucunda dini eğitim ve dini uygulamalar yasaklandığı için dini tutumların zayıf olduğu bağımsızlık sonrasında ise genel olarak dine yönelimde bir artış olduğu görülmüştür. Dini bilgilerini çevreleri veya medya aracılığıyla edinen katılımcıların örgün eğitim yoluyla dini bilgilerini arttırmaya ise eğilimli olmadıkları görülmüştür. Katılımcıların ibadetlere katılım oranının dini bilgilerinin az olmasına rağmen yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıları dini uygulamalara yönlendiren unsurun genellikle dini bilgi değil dini duygu olduğu düşünülmüştür. Dini duygu ve düşüncelerle ilgili bulgular incelendiğinde ise dinin daha çok iç huzur, dürüstlük gibi manevi ve ahlaki boyutunun ağırlıkta olduğu görülmüştür. Sonuçta, bağımsızlık sonrasında dindarlara yönelik baskıların ortadan kalkması neticesinde geçmişte bu baskılara maruz kalan ve günümüzde orta yetişkinlik döneminde olan bireylerin dini tutumunun olumlu yönde geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun güçlü bir dini tutuma sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the middle aged and religion. The study aims to investigate the development and changes in the religious beliefs and attitudes of middle-aged people who experienced religious oppression during the Soviet period and later gained freedom of religion. The research employed a qualitative research method and a semi-structured in-depth interview technique. The study was conducted in Kyrgyzstan, focusing on the religious beliefs and attitudes of 24 middle-aged adult participants aged between 50 and 60. Based on the study's findings, significant changes and developments were observed in the religious beliefs and attitudes of middle-aged adults in Kyrgyzstan. The religious policy of the Soviet regime led to the prohibition of religious education and practices. So, religious perspectives during the Soviet period were found to be weak. After the country's independence, there was a general increase in religious inclination. However, participants needed to show more interest in improving their religious education through formal education. They acquired their spiritual knowledge from their social environment and the media. Despite their limited spiritual knowledge, the participants demonstrated a high level of participation in religious worship. These results show that they are driven by religious emotions rather than religious knowledge. The research findings relating to religious feelings and thoughts show that spiritual and moral aspects of religion are predominant. It became evident that the middle-aged people in Kyrgyzstan have a positive religious attitude as a result of this post-independence development. It is believed that the majority of participants hold strong religious attitudes.