Türk sinemasında eğitim yöneticisi ve müfettiş algısının incelenmesi
Analysing perception of the education administrator and the inspector in Turkish cinema
  1. Tez No: 825768
  2. Yazar: MUHAMMED ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sinema hareketli resimlerin bir araya gelmesiyle oluşan, izleyicisine bir mesaj verme isteği bulunan bir kitle iletişim aracı olarak günümüzde etkinliğini sürdürmektedir. İçeriğinde bulunan mesajlar ve düşünceler, göstergeler ve ifadeleri analiz ederek anlamlandırma yoluna gidildiğinde anlaşılabilmektedir. Çalışmamızda Türk sinemasında eğitim yöneticilerinin nasıl algılandığını incelemek amaçlanmıştır. Türk sinemasında eğitim yöneticilerinin algılanışlarını incelemek amacıyla ele alınan 13 film göstergebilim ve söylem analizi yöntemleri ile incelenmiştir. İnceleme sonucuna göre eğitim yöneticilerinin hem olumlu yönleriyle hem de olumsuz yönleriyle seyirciye sunulmuş olduğu görülmüş ve izleyici tarafından her iki türlü de algılandıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca içinde bulunulan siyasal, toplumsal, ekonomik koşulların eğitim yöneticileri üzerinde etkisini gösterecek şekilde sinemaya aktarıldığı tespit edilmiştir. İncelenen filmlerdeki yöneticilerin içinde bulunulan toplumsal koşullara göre değerlendirildiğinde bir anlam arz etmekte olduğu görülmüştür. Çalışma eğitim yöneticilerinin algılanışlarının eğitimi ve eğitim yöneticilerini geliştirme amacı taşıyan uygulamalara fikir verebileceği düşünüldüğünden önem arz etmektedir
Özet (Çeviri)
Cinema continues its effectiveness today as a mass communication tool that is formed by the combination of moving pictures and wants to give a message to its audience. The messages and thoughts in the content can be understood by analyzing the signs and expressions and making sense of them. In our study, it is aimed to examine how educational administrators are perceived in Turkish cinema. In order to examine the perceptions of educational administrators in Turkish cinema, 13 films were examined with semiotics and discourse analysis methods. According to the results of the examination, it was seen that the educational administrators were presented to the audience with both their positive and negative aspects, and it was revealed that they were perceived by the audience in both ways. In addition, it has been determined that the current political, social and economic conditions have been transferred to the cinema in a way that will show the effect on the education administrators. When the directors in the examined films are evaluated according to the social conditions, it has been seen that it has a meaning. The study is important as it is thought that the perceptions of education administrators can give an idea to the practices that aim to improve education and education administrators.