TURKISH EIGHTH GRADE STUDENTS' MENTAL MODEL REPRESENTATIONS ABOUT THE NATURE OF MAGNETS AND MAGNETIC INTERACTIONS
TÜRKİYE'DEKİ SEKİZİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MANYETİĞİN DOĞASI VE MANYETİK ETKİLEŞİMLER HAKKINDAKİ ZİHİNSEL MODEL SUNUMLARI
- Tez No: 825788
- Danışmanlar: PROF. DR. LYNN A. BRYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Purdue University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, sekizinci sınıf Türk öğrencilerinin mıknatısların doğası ve manyetik etkileşimlere ilişkin zihinsel modellerini incelemeye odaklanmıştır. Yorumlayıcı nitel bir tasarım kullanarak, çalışma öncesinde manyetizma konusunda herhangi bir resmi eğitim almamış otuz bir Türk öğrenci ile çalışmayı yürüttüm. Katılımcılardan hem mıknatısların bileşimi hem de mıknatıslar ile manyetik olmayan nesneler (örneğin çiviler) arasındaki etkileşimlerle ilgili bir dizi anket sorusunu yanıtlamaları istendi. Bu anket soruları, öğrencilerin akıl yürütme süreçlerini ve genel bilişsel anlayışlarını aydınlatmak üzere tasarlanmıştır. Öğrencilerin yanıtlarının analizi iki temel hususu tespit etmeyi amaçlamıştır: (a) mıknatısların yapısı ve işleyişine ilişkin yaygın zihinsel modeller ve (b) öğrencilerin manyetik etkileşimlere ilişkin bilgilerinin iki farklı bağlamdaki tutarlılığı.“Öğrencilerin Mıknatısla İlgili Zihinsel Modelleri ”ne odaklanan bölümden elde edilen bulgular, öğrencilerin hem mıknatısların iç yapısı hem de manyetik etkileşimlerin mekanizmalarıyla ilgili belirsiz zihinsel modellere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler mıknatısların çekici ve itici özelliklerini tanımalarına rağmen, bu manyetik olayların altında yatan nedenleri ifade etmekte zorlanmışlardır. Ayrıca,“Öğrencilerin Mıknatıs ve Manyetik Olmayan Bir Nesne Arasındaki Etkileşime İlişkin Zihinsel Modeli”analizi, katılımcıların yaklaşık yarısının (%41,9) daha az ayrıntılı açıklamalarla da olsa doğru cevaplar verdiğini göstermiştir. Öğrencilerin yaklaşık %35,5'i manyetik etkileşime ilişkin zihinsel modellerinde kısmi anlayış ve tutarlılık sergilerken, %22,6'sı manyetik davranışları yanlış anlamıştır. Ayrıca, öğrencilerin manyetik olayları açıklamak için kullandıkları bazı terminoloji, bu terimler hakkında derin bir anlayışa sahip olmasalar bile, kulağa bilimsel gelen terimleri kullanmayı tercih ettiklerini göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları, soyut nitelikteki bir fizik konusuyla ilgili olarak öğrencilerin zihinsel modelleri hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Ayrıca, bu bulgular öğrencilerin zihinsel modellerini nasıl oluşturduklarına ve dışsallaştırdıklarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eighth grade Turkish students' mental models about the nature of magnets and magnetic interactions were examined in this research study. Using an interpretive qualitative design, I conducted this study in a middle school with thirty-one Turkish students who have not had any formal magnetism instruction prior to the study. The participants were asked to respond to a series of survey questions about both the structure of magnets and interactions between magnets and an iron object (nail). The survey questions were developed in order to reveal students' reasoning and general cognitive process. Students' responses were analyzed to determine: (a) the common mental models about the structure and functionality of magnets, and (b) the consistency of students' knowledge of magnetic interactions across two different contexts. The findings produced by the Students' Mental Models about a Magnet section of the study indicate that students have uncertain mental models about both the structure of magnets and magnetic interactions. Students were aware of the attractive and repulsive feature of magnets, but they were unable to explain the underlying reason of these magnetic features. The analysis concerning Students' Mental Model of Interaction between a Magnet and a Nonmagnetic Object showed that almost half of the participants (41.9%) had correct answers, but a lower sophistication level of explanation. Furthermore, while 35.5% of students showed partial understanding and consistency in their mental models of magnetic interaction, 22.6% of students' mental models reflected a non-accurate understanding of magnetic behaviors. In addition to the findings about students' mental model of magnetic properties, some of the terminology that students used to explain magnetic phenomena indicated that they preferred to use the words that sounds scientific even they did not know what these words meant. The results of this study facilitate to understand students' mental models about a physics topic which has an abstract nature. Furthermore, the findings will demonstrate how these students construct their mental models and how they externalize them.