Spor kulüplerinde örgütsel öğrenme ile örgütsel inovasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine lationship between organizational learning and organizational innovation in sports clubs
  1. Tez No: 825826
  2. Yazar: DEMET ÖVELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇUTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Spor örgütlerinde örgütsel öğrenme ile örgütsel inovasyon arasındaki ilişiklinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ilişkisel tarama modelinde düzenlenmiştir. İlişkisel model, bir ya da birden çok değişken arasında ilişkinin belirlendiği modeldir. Bu çalışmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen spor örgütlerinde çalışan 242 iştirakçilerden müteşekkildir. Çalışmamız 2022- 2023 yılı içeresinde İstanbul'daki spor örgütlerine uygulanmıştır. Verilerin çözümlemesi IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada değişkenlere ait ortalama ve standart sapma gibi betimleyici istatistiklerden yararlanılmıştır. İlk olarak Örgütsel Öğrenme ve İnovasyon ölçeklerinin normal dağılım hipotezine uygunluğu çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılarak tespit edilmiş ve parametrik test yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesinde basıklık/çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Gerçekleştirilen çözümlemeler neticesinde varyansların normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Örgütsel Öğrenme Ölçeği alt boyutları ve Örgütsel İnovasyonun bütün aşamalarında çarpıklık ve basıklık katsayısının istenilen değerler arasında olması ile yapılan çözümlemelerde bağımsız örneklemler t-Testi, tek taraflı değişke çözümlemesi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve regresyon çözümleme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between organizational learning and organizational innovation in sports organizations. This study was organized in relational screening model. Relational model is a model in which the relationship between one or more variables is determined. The sample of this study consists of 242 participants working in sports organizations selected by simple random sampling method. Our study has been applied to sports organizations in Istanbul in 2022-2023. Data analysis IBM SPSS 25.0 program was used. In the study, descriptive statistics such as mean and standard deviation of the variables were used. First, the conformity of the Organizational Learning and Innovation scales to the normal distribution hypothesis was determined by looking at the skewness and kurtosis coefficients, and parametric test methods were used. The kurtosis/skewness coefficients were examined to determine whether the data showed a normal distribution or not. As a result of the analyzes carried out, it was seen that the variances showed normal distribution. Independent samples t-Test, one-sided analysis of variables (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation and regression analysis techniques were used in the analyzes made with the sub-dimensions of the Organizational Learning Scale and the skewness and kurtosis coefficient being between the desired values in all stages of Organizational Innovation.