Büyük ölçekli işletmelerde tedarik zinciri yönetiminde bilgi teknolojileri kullanımı ve toplam kalite yönetiminin işletme performansına etkisi
Use of information technologies in supply chain management in large-scale enterprises and the effect of total quality management on business performance
  1. Tez No: 825827
  2. Yazar: SULTAN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte, Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY)'nde kullanılan bilgi teknolojilerinin etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi teknolojileri (BT), tedarik zincirinin daha aktif ve sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Genel anlamda, tedarikçilerden, alıcılara doğru mal ve hizmet akışı anlamını ifade eden tedarik zincirinin, güncel bilgi teknolojileri ile desteklenmesi gerekmektedir. Dünyada gerçekleştirilen çoğu araştırmadan da anlaşıldığı üzere, tedarik zinciri kapsamında, firmaların daha başarılı olması ve rekabet avantajı sağlamasında, bilgi teknolojilerinin önemi büyüktür. Aynı zamanda, müşteri tercihlerinde öne çıkabilmenin en temel unsurlarından biri de, firmaların kalite yönetimine gösterdiği önemden geçmektedir. Kalitenin tek yorumlayıcısı olan müşterilerin, talep ve ihtiyaçlarının onların istediği doğrultuda gerçekleşmesinde kritik önem taşıyan kalite yönetimi, bilgi teknolojileri ile desteklendiği takdirde, firmalar rekabet üstünlüğü sağlayabilecektir. Bu çalışmada, tedarik zinciri kapsamında bilgi teknolojilerini kullanan firmaların performanslarının nasıl etkilendiği ve aynı zamanda güncel bilgi teknolojileri kalite yönetimine dahil edildiğinde, kalite yönetimine olan etkisi incelenmeye çalışılmış ve araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancements in technology, the impact of information technologies used in Supply Chain Management (SCM) is increasing day by day. Information technologies (IT) assist in making the supply chain operate more actively and efficiently. In general, the supply chain, which represents the flow of goods and services from suppliers to buyers, needs to be supported by up-to-date information technologies. As understood from most research conducted worldwide, the importance of information technologies is significant for companies to be more successful and gain a competitive advantage within the scope of the supply chain. Moreover, one of the fundamental elements to stand out in customer preferences is the importance given to quality management by companies. Quality management, which is the sole determinant of quality, plays a crucial role in fulfilling the demands and needs of customers in the way they desire. When quality management is supported by information technologies, companies can achieve a competitive edge. This study examines how the performance of companies using information technologies within the supply chain is affected and, at the same time, the impact of incorporating current information technologies into quality management. The research employs the quantitative research method of survey through questionnaires.