Rapid application development classes for database applications
Veritabanı uygulamaları için hızlı uygulama geliştirme nesne sınıfları
  1. Tez No: 82583
  2. Yazar: ATAKAN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz VERİTABANI UYGULAMALARI İÇİN HIZLI UYGULAMA GELİŞTİRME NESNE SINIFLARI ERDEM,Atakan Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Ahmet COŞAR OCAK 1999, 129 sayfa Veritabanı uygulamaları birkaç ana işlem üzerine inşa edilir. Bunlar silme, güncelleme, ekleme ve kullanıcı-tanımlı kriterlere göre verilerin getirilmesi işlemleridir. Veritabanı uygulamaları için hazırlanan yeni yazılım araçlarında amaçlanan öncelikli hedef, proje geliştirme zamanını aşağılara çekebilmektir. En popüler olanlar ise Hızlı Uygulama Geliştirme (HUG) araçlarıdır. HUG metodolojileri ve araçları zaman ve masraf optimizasyonu açısından tercih edilmektedir. Son zamanlarda geliştirilen projelerin çoğunda, bu HUG araçları kullanılmaktadır. Nesne-Yönelim metodolojilerinin kullanılması sayesinde de HUG araçlarının performansı en üst düzeye çıkarılmıştır. Bu tez, tipik bir veritabanı uygulamasını baz alarak oluşturulmuş nesne sınıfları hakkındadır. Bu nesne sınıfları veritabanı uygulamalarına yönelik bir HUG aracı olan PowerBuilder'da oluşturulmuştur. Değişik tip veri giriş ekranları temel veritabanı işlemlerini destekler şekilde hazırlanmıştır. Yukarıda sözü edilen nesne sınıfları işte bu değişik tip veri giriş ekranlarıdır (raporlama için de nesne sınıfı olarakkullanılabilen ekranlar oluşturulmuştur). Bu ekranlar nesne sınıfları olarak kullanılabilmektedirler. Bu nesne sınıfları kullanılarak hazırlanan veritabanı projelerinde kodlama minimal bir seviyeye çekilebilmektedir. Projedeki bütün raporlama ve veri giriş ekranları bu nesne sınıfları kullanılarak oluşturulduğu için, programın genelini etkileyecek değişiklikler için sadece nesne sınıflarında yapılacak modifikasyonlar yeterli olmaktadır. Uygulama geliştiriciler sadece özel durumların yada bazı iş kurallarının tanımlanmasının gerekli olduğu hallerde kod yazmak yada nesne eklemek zorundadırlar. Dolayısıyla herhangi bir uygulama için kullanıcı arayüzü oluşturmak, veritabanı tablolarından istenen gösterim biçiminde Datawindow nesneleri denilen PowerBuilder'a has veritabanı arayüzleri oluşturup özel durumlar için ilgili yerlere gerekli kodun eklenmesiyle mümkün olmaktadır. Bu yapı, uygulama geliştiricileri model üzerinde daha çok yoğunlaşmaya yönelttiği gibi kodlamayla ilgili gereksiz tekrarlardan ve bundan doğabilecek kodlama sorunlarından da korumuş olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Hızlı Uygulama Geliştirme, Nesne Yönelim, Nesne Sınıfları vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RAPID APPLICATION DEVELOPMENT CLASSES FOR DATABASE APPLICATIONS ERDEM, Atakan M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Dr. Ahmet COŞAR JANUARY 1999, 129 pages Database applications are based on a few operations. These operations are deletion, update, insertion of individual records and retrieval of records matching user-defined criteria. New software tools called Rapid Application Development (RAD), for database applications focus on reducing the development time of a project. The RAD methodologies and tools are preferable for saving from both time and cost of software development. Many recent projects are now being developed by using commercially available RAD tools. By using object-oriented techniques, performance of RAD tools increases dramatically. This thesis is about the foundation classes constructed for use in a typical database application. These foundation classes are constructed using PowerBuilder, which is a widely used RAD tool for database applications. The most frequently used database operations are encapsulated in three types of data entry and one reporting windows. These windows are designed/defined as object classes. By the use of these classes very little coding will be sufficient for iiia database application. Since all data entry and reporting windows are constructed by inheriting from these classes, modifying or extending only the existing codes in these classes and recompiling the applications using these classes is sufficient to maintain the whole program. Therefore, creating user interfaces for an application requires only the design of data presentation layout (called“Datawindow”in PowerBuilder) and business functions' implementation. This allows the developers to focus on the modeling of business environment and avoids unnecessary struggle with sophisticated code. Keywords : Rapid Application Development, Object Oriented Programming, Object Classes, Datawindow IV