Covıd-19 sürecinde yönetici iletişiminin hemşirelerin iş tatmini üzerindeki etkisi: Hastanelerde kritik bakım birimleri örneği
The effect of management communication on nurses' job satisfaction in the Covid-19 process: Example of critical care units in hospitals
- Tez No: 825857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN TEKİNGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kesitsel tipte tasarlanan bu araştırmanın amacı: COVID-19 sürecinde hastanelerde kritik bakım birimlerinde yönetici iletişiminin iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, bir ilin il merkezinde faaliyet gösteren bir üniversitesi hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 2 kamu hastanesi ve 3 tane özel hastanenin kritik bakım birimlerinde 01.01.2022-01.04.2022 tarihleri arasında görev yapan 1.312 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya gönüllülük esasına dayalı olarak hastanelerin kritik bakım birimlerinde görev yapan 359 hemşire katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kritik bakım birimi hemşirelerinden kişisel verilerini ve iş özelliklerini öğrenmek amacıyla;“Kişisel Bilgi Formu”,“Yönetici İletişim Ölçeği”ve“Minnesota İş Tatmini Ölçeğinin”yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Araştırmada istatistik analiz olarak Mann-Whitney U testi, Student-t testi, Varyans Analizi, Korelasyon ve Çok Değişkenli Regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizine göre kritik bakım birimlerinde görev yapan hemşirelerde yönetici iletişimi ile iş tatmini arasında pozitif anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Regresyon analizine göre de yönetici iletişiminin iş tatminini güçlü bir biçimde etkilediği saptanmıştır. Kritik bakım birimi hemşirelerinin yönetici ile kurdukları iletişim düzeyi arttıkça iş tatmin düzeyleri de artmaktadır. COVID-19 sürecinde hastalarla aynı ortamda 24 saat aynı havayı soluyan, sürekli temas halinde olan ve yaşamsal bulgularını ve genel durumunu takip eden, bakım veren kritik bakım birimi hemşireleri bu süreçte çok önemli bir rol üstlenmiştir. Böylesi olağanüstü durumlarda kritik birimlerde görev yapan hemşirelerin verimli ve etkili hizmet sunmaları, onların iş tatmini için oldukça önemlidir. Yöneticiler ve yöneticilerin iletişim kurma becerileri de iş tatmin düzeyini arttırarak daha güvenli sağlık hizmet ortamlarının yaratılmasına katkı sağlayacağı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-sectional study is to examine the effect of manager communication on job satisfaction in critical care units in hospitals during the COVID-19 period. The population of the research consists of 1,312 nurses working in the critical care units of a university hospital operating in the city center of a province, 2 public hospitals affiliated with the Provincial Health Directorate and 3 private hospitals between 01.01.2022 and 01.04.2022. 359 nurses working in critical care units of hospitals participated in the research on a voluntary basis. In order to learn personal data and job characteristics from critical care unit nurses as a data collection tool in the research; A survey form including“Personal Information Form”,“Manager Communication Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”was used. Mann-Whitney U test, Student-t test, Analysis of Variance, Correlation and Multivariate Regression analyzes were used as statistical analysis in the research. According to the correlation analysis, positive significant relationships were found between manager communication and job satisfaction in nurses working in critical care units. According to regression analysis, it was determined that manager communication strongly affected job satisfaction. As the level of communication between critical care unit nurses and their managers increases, their job satisfaction levels also increase. During COVID-19, critical care unit nurses, who breathe the same air in the same environment with patients 24 hours a day, are in constant contact with patients, monitor their vital signs and general condition, and provide care have played a very important role in this process. In such extraordinary situations, it is very important for nurses working in critical units to provide efficient and effective service for their job satisfaction. It can be argued that the communication skills of managers and executives will also contribute to the creation of safer healthcare environments by increasing the level of job satisfaction.