An investigation of strategic marketing developments of BAT and PMI in Turkey, after the acquisition of tekel
Tekel özelleştirmesinden sonra BAT ve PMI'ın Ttürkiye'deki stratejik pazarlama gelişimleri
- Tez No: 825858
- Danışmanlar: DR. DAVID RICHARDS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bournemouth University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı BAT ve PMI'ın TEKEL'in satın alınmasından sonraki stratejik pazarlama gelişmelerindeki farklılıkları araştırmaktı. Çalışma aynı zamanda pazarlama gelişimi ile sosyo-kültürel gerçekler arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve göstermeyi amaçlamaktadır. Araştırma sorusunun karşılanması için hedefler belirlendi. Daha sonra çalışmanın ana konularına dayalı olarak teorik çerçevede literatür taraması yapılmıştır. Bu konulardan bazıları, her iki kuruluşun pazarlama karması, kültürel boyutları, stratejik gelişimi ve pazara giriş stratejileridir. Hikaye yorumlayıcı bir felsefeyle oluşturuldu. Bu vaka çalışması için felsefe tümevarımsal bir yaklaşımla desteklendi. Araştırmanın birincil verileri altı görüşmeden, bir gözlem grubundan ve bir anketten toplanmıştır. Görüşme ve anket katılımcılarından sigara kavramıyla ilgili ve ayrıca söz konusu kuruluşlar olan BAT ve PMI ile ilgili soruları yanıtlamaları istendi. Birincil veri toplama aşamasından elde edilen bulgular, kuruluşların hem kültürel yaklaşımı hem de pazarlama çabaları hakkında önemli bilgiler ortaya koymuştur. Bulguların hepsi olmasa da çoğu ikincil tarihle desteklenmektedir. Aşağıdaki metin boyunca, çeşitli örneklerde, birincil veri değerlendirmesi ve sonuçları, literatür taraması bölümünde açıklandığı gibi ikincil verilere bağlandı veya bunlara atıfta bulunuldu. Araştırmanın sağladığı ve araştırmacı tarafından yorumlanan bilgiler ışığında BAT ve PMI stratejik pazarlama gelişmeleri arasında hem benzerlikler hem de farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. PMI'ın görünürlüğünün ve verimliliğinin BTI'a göre çok daha etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the differences between BAT and PMI's strategic marketing developments after the acquisition of TEKEL. The study also aims to examine and illustrate the marketing development and socio-cultural facts' correlation. The objectives were set in order to meet the research question. Then the literature review introduced in theoretical frame based on major topics of the study. Some of those topics are marketing mix, cultural dimensions, strategic development and market entry strategies of both organizations. The story was formed in an interpretivist philosophy. The philosophy was backed up by an inductive approach for this case study. The primary data for the study were collected from six interviews, an observation group, and a survey. The participants of the interviews and surveys were asked to answer questions about smoking as a concept and also about both subject organizations, BAT and PMI. Findings from primary data collection phase have indicated significant insights on both cultural approach, and on marketing efforts of the organizations. Most of the findings, if not all of them, are supported by secondary date. Throughout the text below, in several examples, primary data evaluation and results were linked or referred to secondary data, explained in literature review chapter. It is found out that, under the lights of the information provided by the research made and interpreted by the researcher, there are both similarities and differences between BAT and PMI strategic marketing developments. It has seen that visibility and efficiency of PMI is much more influential comparing to BTI.