Seismic behavior of fiber reinforced cementitious composite beam-to-column connections
Lif takviyeli çimento esaslı kompozitten yapılan kolon-kiriş birleşim bölgelerinin sismik davranışı
- Tez No: 825928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BURAK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Betonarme çerçeve yapılardaki kolon-kiriş birleşim bölgeleri, deprem etkileri nedeniyle yüksek kayma gerilmelerine maruz kalır. Bu kritik bölgelerde kayma dayanımı ve süneklik sağlamak için genellikle uygulaması zor donatı detayları kullanılır. Bu sorunları aşmak için, kolon-kiriş birleşim bölgelerinde alternatif bir malzeme olarak lifli kompozit kullanımı önerilebilir. Ancak, literatürde bu tür lifli kompozit birleşim bölgeleri için kapsamlı bir davranış modeli bulunmamaktadır. Bu çalışmada, deney verilerine dayanan kapsamlı bir veritabanı kullanılarak, lifli kompozitlerden yapılan kolon-kiriş birleşim bölgeleri için yeni bir kayma mukavemeti tahmin denklemi ve parametrik bir kayma gerilimi-birim şekil değiştirme modeli geliştirilmiştir. Önerilen denklem ve model, deneysel verilerle, mevcut araştırmaların ve yönetmeliklerin denklemleriyle karşılaştırılarak doğruluk ve pratik kullanılabilirlik açısından doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beam-to-column connections in reinforced concrete moment-resisting frame structures are vulnerable to high horizontal shear stresses during seismic events. Ensuring integrity, shear strength, and ductility in these critical regions often involves complex detailing and reinforcement congestion. To overcome this problem, fiber reinforced cementitious composites (FRCC) have been proposed as an alternative material for beam-to-column connections. However, there is a lack of a comprehensive model for FRCC joint behavior. In this study, a shear strength prediction equation and a parametric shear stress-strain model are developed for FRCC beam-to-column connections, based on an extensive database of experimental data. The proposed models are validated against experimental data, existing equations, and code estimations, demonstrating their accuracy and applicability. This research enhances understanding and provides practical guidance for designing efficient and resilient FRCC beam-to-column connections, paving the way for safer and more sustainable structures.