Sezaryen öyküsü olan gebelerde elektif sezaryen ameliyatı haftası ile postoperatif hematometra oluşumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between elective cesarean delivery week and the formation of postoperative hematometra in patients with previous cesarean section history
  1. Tez No: 825963
  2. Yazar: ŞADİYE HANDE SOYER SOMUNSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÖZGE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Erken term dönem ile tam term dönem sezaryen öyküsü nedenli elektif sezaryen operasyonu geçiren olgular erken lohusalık döneminde hematometra varlığı açısından değerlendirilerek gebelik haftası ile maternal komplikasyonlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sezaryen ameliyatının maternal sonuçları açısından ideal haftasının belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız prospektif kohort bir çalışma olarak tasarlandı. Ağustos 2023 ve Eylül 2023 aylarında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran sezaryen öyküsü nedeniyle 37-41 hafta arasında elektif sezaryen operasyonu geçiren 60 hasta dahil edildi. Gebelik haftası 370/7 hafta ile 386/7 hafta arası olan hastalar erken term dönem; 390/7 hafta ile 406/7 hafta arası olan hastalar tam term dönem olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve obstetrik verileri ile kanama miktarları sorgulandı. Postoperatif 1, 7 ve 14. günlerde transabdominal ultrasonografi (USG) ile sagital düzlemde uterin kavite ölçümü yapıldı, hematometra varlığı kaydedildi. Gebelik haftası, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), kanama miktarı, parite, anestezi şekli, fetal prezentasyon ile hematometra arasındaki ilişki istatiksel yöntemlerle araştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen demografik, antropometrik ve obstetrik açıdan benzer olan gebelik haftalarına göre iki gruba ayrılan 60 hastanın parite ortalaması 2.5 ± 0.8 idi. Gebelik haftası 370/7-386/7 olan hastaların 1. gün ve 7. gün USG'de tespit edilen koleksiyon miktarı gebelik haftası 390/7-406/7 olan hastalara göre anlamlı olarak fazla bulundu (sırasıyla p: 0.003, p:
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study aimed to investigate the relationship between elective cesarean operations in cases with a previous cesarean section at early term and full term, evaluating the presence of hematometra in the early postpartum period, and exploring the relationship between gestational week and maternal complications. The goal was to determine the ideal week for cesarean delivery for the best maternal outcomes. MATERIALS and METHODS: Our study was designed as a prospective cohort study. During August 2023 and September 2023, 60 patients who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, underwent elective cesarean delivery at 37-41 weeks of gestation, and having a previous cesarean section were included. Patients with gestational weeks between 370/7 and 386/7 were classified as early term, and those with gestational weeks between 390/7 and 406/7 were classified as full term. Demographic and obstetric data, as well as bleeding amounts, were questioned. Transabdominal ultrasound (USG) measurements of the uterine cavity in the sagittal plane were performed on postoperative days 1, 7, and 14 and the presence of hematometra was recorded. The relationship between gestational week, age, body mass index, bleeding amount, parity, anesthesia type, fetal presentation, and hematometra was investigated using statistical methods. RESULTS: The mean parity of the 60 patients, who were divided into two groups based on gestational weeks and were similar in terms of demographic, anthropometric and obstetric aspects was 2.5 ± 0.8. The collection amount detected on USG on days 1 and 7 in patients with gestational weeks 370/7 and 386/7 was significantly higher than in patients with gestational weeks 390/7 and 406/7 (p: 0.003, p: