Abbâsî halifelerinden Kâdir Billâh'ın mezhep siyaseti
The sectarian politics of Kadir Billah, one of the Abbasid caliphs
  1. Tez No: 825978
  2. Yazar: ERKAN BOZKAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, Abbâsîlerin Emevîlere karşı tutumu, hilafet doktrini ve hilafete geliş süreci üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Kâdir Billâh öncesi Abbâsî devletinin siyasi ve sosyo-kültürel durumu hakkında genel izlenimler aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Abbâsîlerin zayıflamasıyla beraber Büveyhîler'in Bağdat'a gelerek halifeler üzerinde tahakküm kurma süreci işlenmiş, bu yönde izledikleri politikaların genel bir profili çizilmiştir. Bunun yanı sıra Kâdir Billâh'ın hayatı ve ondan önce yaşanan mezhep kavgaları ele alınmış, böylece ikinci bölüm için önemli bir zemin hazırlanmıştır. Araştırmamızın ikinci bölümünde ise Kâdir Billâh'ın Abbâsî hilafetinin kaybetmiş olduğu siyasi gücü ona geri kazandırmak için yürüttüğü faaliyetlere değinilmiştir. Nitekim Kâdir Billâh, Mu'tezile, Şiî/Büveyhîler ve Fatımîler'e karşı kararlı bir şekilde mücadele vererek başarılar elde etmiştir. Ayrıca bu dönemde Gazneliler ile ittifak kurmuş ve Sünnî düşünceyi ön plana çıkarmıştır. Kâdir Billâh'ın yürüttüğü siyaset eksenli mezhep faaliyetleri değerlendirildiğinde yapmak istedikleri konusunda başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research consists of an introduction and two parts. In the introduction, the Abbasids; The group against the Umayyads, the doctrine of the caliphate and the development process to the caliphate are emphasized. In the first part, general impressions about the political and socio-cultural situation of the Abbasid State before Qadir Billah were tried to be conveyed. In addition, with the weakening of the Abbasids, the process of the Buwayhids coming to Baghdad to establish dominance over the caliphs was discussed, and a general profile of the policies they followed in this direction was drawn. In addition, the life of Kadir Billah and the sectarian fights before him were discussed, thus, an important ground was prepared for the second part. In the second part of our research, the activities carried out by Kadir Billah to regain the political power that the Abbasid caliphate had lost are mentioned. As a matter of fact, Kadir Billah achieved success by resolutely fighting against Mu'tazila, Shiite/Buwayhids and Fatimids. In addition, in this period, she formed an alliance with the Ghaznavids and brought Sunni thought to the fore. When the political-oriented sectarian activities carried out by Kadir Billah are evaluated, it is concluded that he is successful in what he wants to do.