Numerical investigation of the dynamic soil-structure interaction of concrete buildings
- Tez No: 825977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, betonarme bir binanın dinamik zemin-yapı etkileşimi özellikleriyle ilgili temel zemin özelliklerinin belirlenmesiyle yürütülür. Farklı zemin türlerini göz önünde bulundurarak taban kaymasını, eksenel kuvveti, momenti ve yer değiştirmeyi değerlendirmek için ABAQUS® yazılım paketine dayanarak sayısal analiz ve simülasyonlar takip edildi ve uyarlandı. Araştırma çalışmasına dayalı olarak sonuçlar, beş katlı bir bina çerçevesi için taban kesme kuvvetinin yumuşak zeminden orta zemine %5 ve orta zeminden sert zemine %23 azaldığını ortaya koydu. Ayrıca, beş katlı bir bina çerçevesi için taban kesme kuvveti, yumuşak zeminden orta zemine %5 ve orta zeminden sert zemine %23 oranında azalır. Orta zemin üzerinde on katlı bir perde duvar sistemi için taban kesmesi, yumuşak zemin üzerindeki taban kesmesinden %20 daha azdır. Sert zeminde bu sonuç %12 oranında azalır. Beş katlı bir bina çerçevesi için eksenel kuvvet, yumuşak zeminden orta zemine %2 ve orta zeminden sert zemine %8 oranında azalır. Ek olarak, eksenel kuvvetler 10 katlı bina karkas direnç sisteminde orta zeminde %9, sert zeminde %4 azalma sağlar. Eksenel kuvvetle ilgili olarak, yumuşak zeminden orta zemine %3 ve sert zeminde %12'lik bir azalma vardır. Bu arada, eksenel kuvvetler orta zemin için yumuşak zemine göre %13 ve sert zemin için %6 daha azdır. 5 katlı bina karkas sisteminde orta zeminde %6, sert zeminde %11 oranında yer değiştirme azaltılmıştır. Bununla birlikte, 10 katlı bir binanın yer değiştirmesi, orta zeminde %10 ve sert zeminde %22 oranında azaltılır. Beş katlı bir perde duvar yapısında yer değiştirme, orta ve sert zeminde %6 ve %18 oranında azaltılmıştır. Ayrıca yer değiştirme, orta ve sert zeminde sırasıyla %20 ve %30 oranında azalır.
Özet (Çeviri)
This work is executed by identifying major soil characteristics related to the dynamic soil-structure interaction features of a reinforced concrete building. Numerical analysis and simulations were followed and adopted, relying on the ABAQUS® software package to assess the base shear, axial force, moment, and displacement, considering different types of soil. Based on the research work, the results revealed that the base shear for a five-floor building frame decreases by 5% from soft to medium soil and by 23% from medium to hard soil. Also, the base shear for a five-floor building frame decreases by 5% from soft to medium soil and by 23% from medium to hard soil. The base shear for a shear wall system with ten stories on medium soil is 20% less than base shear on soft soil. On hard soil, this outcome is lowered by 12%. The axial force for a five-floor building frame decreases by 2% from soft to medium soil and by 8% from medium to hard soil. Additionally, axial forces provide a 9% decrease for medium soil and a 4% reduction for hard soil in a 10-floor building frame resistance system. There is a reduction of 3% from soft to medium soil and a reduction of 12% on hard soil regarding axial force. Meantime, the axial forces are lesser for medium soil by 13% compared to soft soil and less by 6 % for hard soil. The displacement is decreased by 6% in a 5-floor building frame system on medium soil and by 11% on hard soil. However, the displacement of a 10-floor building structure is reduced by 10% on medium soil and 22% on hard soil. Displacement in a five-floor shear wall structure is decreased by 6% and 18% on medium and hard soil. Also, displacement reduces by 20% and 30% on medium and hard soil, respectively.