Assesment of storage and delay system for low-level radioactive liquid waste in nuclear medicine / case study
  1. Tez No: 825983
  2. Yazar: LINDA AZİZ ALFAYYADH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma, Irak-Bağdat'taki AL-Amal Ulusal Onkoloji Hastanesi'nde I-131 kullanılarak gerçekleştirildi, bu çalışmanın temel amacı nükleer tıpta radyoaktif sıvı atıklar için depolama ve geciktirme sistemini ve sistemin uygunluğunu değerlendirmektir. Al-Amal Ulusal Hastanesi'nde şu anda ve hasta sayısı arttığında boşalan radyoaktif sıvı atıkların akış hacmi, Yüksek saflıkta germanyum reaktif Radyasyon Dedektörü kullanılarak veriler toplandı. Depolamadan önce ve bertaraftan önce Kalan aktiviteyi hesaplamak için dokuz I-131 atığı örneği toplandı, sonuçlar 2016'dan 2022'ye kadar her yıl ortalama iki okumada 24498 Bq/L ila 5,7 Bq/L aralığındaydı. Radyoaktif atıkların çevreye deşarjı 4 ay sonra yapılmıştır ki bu radyoaktif maddelerin yarı ömrü 10'dur. Bu araştırma, sıvı radyoaktif atığın IAEA Ajansı tarafından belirlenen 100000 Bq/L konsantrasyon limitlerine göre kanalizasyon sistemine deşarj edilebileceğini kanıtlamaktadır. AL-AMAL hastanesinde uygulanan sistemin aynısını kullanarak hasta sayısını artırmaya da olanak sağlayabilir. Yaklaşık 8.04 günlük yarı ömre sahip 131-I gibi kısa ömürlü radyonüklitler bu deşarj sınırında kanalizasyon sistemine boşaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in AL-Amal National Hospital for oncology in Iraq-Baghdad, using I-131, the main objective of this study to make assess storage and delay system for radioactive liquid waste in nuclear medicine, and the suitability of the system with the flow volume of radioactive liquid wastes that discharge in Al-Amal National Hospital at the present time and when the number of patients increases, data was collected using High purity germanium reagent Radiation Detector. Nine sample of I-131 waste was collected to calculate the Remaining activity before storage and before disposal, the results was in range of 24498 Bq/L to 5.7 Bq/L in years from 2016 to 2022 in Average two reading in each year. The discharge of the radioactive waste to the environment was done after 4 months which mean in 10 half-life of radioactive materials. This research prove that the liquid radioactive waste can be discharged to the sewage system according to the concentration limits of 100000 Bq/L that set by IAEA Agency. And it could permit to increasing the number of patient with using the same system which held in AL-AMAL hospital. Short-lived radionuclides such as 131-I with a half-life of about 8.04 days can be drained into the sewage system at this discharge limit.