Kadınlarda iş stresi ve toplumsal cinsiyet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between work stress and gender perception in women
  1. Tez No: 826026
  2. Yazar: HÜLYA YARDIMCI GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınlarda iş stresi ve toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada ayrıca kadınların iş stresi ve toplumsal cinsiyet algısını etkileyen demografik özelliklerin ilişkisine de ulaşılmak hedeflenmektedir. Çalışmada kişisel bilgi formu, iş stresi ölçeği ve toplumsal cinsiyet algısı ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın evren ve örneklemi Mersin ili Toroslar ilçesindeki kadınlar oluşturmaktadır. Bu çalışma için uygulanan ölçekler Toroslar ilçesinde çalışan 350 kadına uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda evli olan katılımcıların iş yükü ve iş stresi boyutunda, eğitim düzeyi ile iş stresi ve toplumsal cinsiyet algısı puanları arasında, ortalama aylık gelirlerine göre iş stresi ve iş yükü arasında, meslek statüsüne göre iş stresi, iş yükü, iş kontrolü arasında, çalışma süresine göre iş stresi ölçeğinin sosyal destek alt boyutunda anlamlı bir farklılaşmanın olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu araştırma sonucunda bağımsız değişken toplumsal cinsiyet algısı, bağımlı değişken iş stresi üzerinde olumlu bir etkiye ve iş stresinin de toplumsal cinsiyet algısı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between job stress and gender perceptions in women. In this study, it is also aimed to reach the relationship between work stress and demographic characteristics affecting women's perception of gender. Personal information form, job stress scale and gender perception scale were used in the study. The universe and sample of this study consists of women in Toroslar district of Mersin province. The scales applied for this study were applied to 350 women working in Toroslar district. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 22.0 program. As a result of the research, the workload and work stress dimension of the married participants, between the education level and work stress and gender perception scores, between work stress and workload according to their average monthly income, between work stress, workload, work control, according to their occupation status. It was concluded that there was a significant difference in the social support sub-dimension of the work stress scale according to the duration of the work. As a result of this research, it was seen that the independent variable gender perception had a positive effect on the dependent variable job stress, and job stress had a significant and positive effect on gender perception.