İmam Othman bin Abdullah Nizam Eddin Al-Khatai'nin keşafiüzerine Al-Taftazani parafına Al- Khatai'nin yorumları - 901 Hicri
عنوان الأطروحة: (تعليقات الخطائي على حاشية التفتازاني على الكشاف للإمام عثمان بن عبد الله نظام الدين الخطائي، ت 901ه) دراسة وتحقيق.
- Tez No: 826027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İmam Hattâî'nin ta'lîkâtı, Taftâzânî'nin hâşiyesi üzerine yapılan en önemli ta'lîkâtlardandır. Müellif Taftâzânî'nin açıklamalarını kolay ve akıcı bir üslupla açıklamıştır. Okuyucu ve araştırmacıya kitapta anlaşılması zor olan yerleri açıklamaktadır. Müellif kendinden önceki tefsir ve dil alimlerinden istifade etmiştir. Onların kitaplarında yazdıklarından seçmeler yapmıştır. Yaşadığı dönemdeki seçkin alimlerin fikirleriyle kitabını şekillendirmiştir. Hattâî, tefsir, belağat, mantık ve diğer ilimlerde kitaplar telif etmiştir. Eserleri ilim sahasında önemli kitaplardan kabul edilir. Bu ta'lîkâtı değerli kılan şey onun dayandığı temel kitap nedeniyledir. Müellif kitabına mukaddimesiz başlamıştır. Kitabında önce kelimelerin sözcük anlamını açıklamakta, sonra dil alimlerinin sözcükle ilgili açıklamalarını delil olarak kullanmakta, bazen tefsir alimlerinin görüşlerine başvurmaktadır. Kelimenin bağlamda kazandığı anlama göre ihtiyaca binaen genel veya ayrıntılı açıklama yapmaktadır.Müelif, hâşiyesinde akidevi, mantık, tefsir, çeşitli ilim ve sanatlarla ilgili konuları ele almıştır. Kitap her çeşit disiplini içeren ve bir çok konuda müellifin yorumlarını içeren bir ansiklopedi şeklinde tezahür etmektedir. Bazı yerlerde mevzuların izahı hadisler aracılığıyla olmaktadır. Tahkikle ilgili çalışmaya gelince önce bütün nüshalar toplandı. İlmi kriterlere riayet edilerek diğer nüshalarla karşılaştırma yapıldı. Ayetlerin mushafta geçtiği yere işaret edildi. Hadisler tahriç edildi. Metinlerde geçen özel isimler, sözlerin kime aitliği, garip kelimeler ve terimlerin açıklanması yapıldı. Araştırma bölümünde müellifin hayatı ve ilmi yönü el yazmasının müellife nisbeti, müellifin eserinde kullandığı kaynakları ve yöntemi ve el yazması mahdutların tamamı zikredildi. Çalışma sonuç ve tavsiyelerle tamamlandı.
Özet (Çeviri)
The comments of Imam Al-Khata'i are among the most important comments that were made on the footnotes of Al-Saad Al-Taftazani, where the author was able to explain Al-Saad's phrase in an easy and smooth manner, and explains what was hidden from it to make it easier for the reader and the student to understand the book and know his ideas. He extracted from their books the sap of what they wrote, and poured it into his book, which contained valuables and pearls from the sayings of his scholars. He was also known for his exclusivity among the scholars of his time, his erudition and the large number of his books. The importance of these comments is also evident from the importance of the original book upon which he built his book. The author started this book without an introduction showing his approach and explaining the way he explained the words of the originator, as he used to start by explaining the word first with its linguistic meaning and inferring that from the words of the people of the language in their books, and sometimes he used the words of the people of interpretation, then he proceeded with the explanation and elaboration according to the context of the word, and what you need. statement and explanation. In his footnotes, the author deals with doctrinal, logical and explanatory aspects, and the spectrum of various sciences and arts. The book came as an encyclopedia of every flower art, comprehending all issues related to the words of the author of the explanation, who sometimes touched on citing the hadith of the Prophet, explaining the meanings, words and rulings it contained. Work on the manuscript: Copies of the manuscript were collected, studied, and approved. It was originally completed, so it was copied and compared with the rest of the copies, taking into account the scientific rules in that. The Quranic verses were written as is the drawing with their attribution, and the hadiths of the Prophet came out of their places, and the famous men mentioned were translated, with attributing the sayings to their owners, with a strange explanation of the words and the definition of the terms included, and a study was prepared on the author in which he mentioned the most prominent aspects of his personal and scientific life, with writing a study About the manuscript: his name and attribution to the author, in addition to mentioning the book's sources with mentioning the author's methodology that he adopted, in addition to mentioning a full detail about the written copies that he adopted, and concluding the work with a conclusion in which he mentioned results and recommendations, and preparing scientific indexes at the end of the thesis