Impact of the earthing system on the short circuit current in iraqi power system
- Tez No: 826076
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küçük bir miktar direnç kanalı sağlamak için bir topraklama sistemi kullanılmalıdır. Güvenliği sağlamak ve arızaları önlemek için topraklayın. Sistem çalışırken planlanmamış veya beklenmeyen normal potansiyelin üzerinde bir akım veya voltaj yükselmesi meydana geldiğinde, topraklama Sistem, toprağa giden bir elektrik yolunu tamamlamak için çok önemlidir. Farklı topraklama yöntemler güç sistemlerinde kullanılabilir. Devrede dolaşabilecek bir arıza akımı olmadığı için topraksız bir sistemde nötr kanal, koruma cihazları arıza akımını tespit edemez bir kusur oluştuğunda. Ek olarak, sağlıklı fazların voltajları normalden daha yüksek olacaktır. Ekipmana zarar verebilecek tavsiye edilen değer. Ancak, sağlam bir sistemde topraklanmış, nötr noktadaki koruma cihazları topraklama hatasını algılayabilir. akım ve sağlıklı fazın gerilimi, arıza öncesi gerilimlere eşittir. Ancak nötr yolunda empedans olmadığı için arıza akım değeri yüksek olacaktır. Bunda örneğin, nötr topraklama yollarına daha fazla direnç verilmelidir. İçin toprak arıza akımının (bir toprak arızasına tek hat) nasıl daha büyük olduğunu gösterin üç fazlı arızalar, tez, Irak için bir vaka çalışmasının kısa devre akımını analiz edecektir. mevcut topraklama sistemi ile güç sistemi. Toprak arızası soruşturması devam edecek. daha sonra sistem stabilitesini artırmak için çeşitli yer sistemi senaryolarında gerçekleştirilecek ve çeşitli topraklama senaryoları altında güvenilirlik. Simülasyon sonucu, tüm güç trafoları topraklanır, o zaman X0/X1 oranı üçten az olur ve R0/X1 birden küçük olacaktır. Böylece, tek hattan toprağa arızanın daha yüksek olacağı anlamına gelir. üç fazlı arıza akımı ve bu, devre kesici derecelendirmesinin seçimini değiştirmeyecektir. ekonomik olarak.
Özet (Çeviri)
A grounding system must be utilized to provide a tiny amount of resistance channel to the earth in order to assure safety and prevent faults. When an unplanned or unanticipated abovenormal potential current or voltage spike occurs while the system is working, the grounding system is crucial for completing an electrical path to the ground. Different grounding methods may be used in power systems. Since there is no fault current that may travel in the neutral channel in an unground system, the protection devices cannot detect the fault current when a defect occurs. Additionally, the healthy phases' voltages will be higher than the recommended value, which might harm equipment. However, in a system that is solidly grounded, the protection devices on the neutral point are able to detect the ground fault current, and the voltage of the healthy phase is equal to the pre-fault voltages. However, the fault current value will be high because there is no impedance in the neutral path. In this instance, the neutral grounding pathways must be given more resistance. In order to demonstrate how the ground fault current (single line to a ground fault) becomes larger than three-phase faults, the thesis will analyse the short circuit current of a case study for the Iraqi power system with the current grounding system. The investigation of the ground fault will then be performed in various ground system scenarios to increase system stability and the power transformers are grounded, then the ratio of X0/X1 will be less than three and R0/X1 will be less than one. Thus mean the single line to ground fault will be higher than the three phase fault current and that will make the choosing of the circuit breaker rating not economically.