Impact of the new European Community merger regulation with amendments to the old merger regulation
Avrupa Topluluğu Hukukunda birleşmeler hakkındaki eski düzenlemelere yapılan değişikliklerin etkileri
- Tez No: 263360
- Danışmanlar: PROF. MANOS MAGANARİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Globalleşen ekonomi neticesinde şirketler arasındaki rekabet artmış ve şirketler büyüyerek rekabet güçlerini arttırmak amacıyla birleşme yoluna daha çok başvurmaya başlamışlardır. 4064/89 sayılı konsey tüzüğü Birleşmelerin Denetlenmesi hakkındaki konsey tüzüğüdür. Birleşmelerin denetlenmesi tüzüğünün revizyonu amacıyla 2001 yılında yeşil kitap yayınlanmıştır. Bunun üzerine yeni bir konsey tüzüğü teklifi hazırlanmış ve konsey tarafından Avrupa Birliği mevzuatının daha kolay anlaşılabilir ve ulaşılabilir hale gelmesi amacıyla 139/2004 sayılı yeni tüzük ile 4064/89 sayılı eski tüzük yürürlükten kaldırılmıştır. Bu çalışmada 139/2004 sayılı yeni tüzüğün Avrupa Rekabet hukukuna getirmiş olduğu önemli ve esaslı değişiklikler irdelenmiştir. Ayrıca Avrupa Topluluğu'nda şirket birleşmeleri hakkındaki tüzüğün yenilenmesini hızlandıran faktörler, tüzüğün gelişimi ve Komisyonun tüzükte neden bir reforma ihtiyaç duyduğu ele alınmış, bu konuyu gündeme getiren çeşitli mahkeme kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mergers are essential for competition law in accordance with the global economy, the companies prefer to merge in order to augment their profit and to compete effectively. In this work the main and important amendments that the new merger regulation will bring into European competition law system have been studied. Here the factors which accelerated the renovation of the merger regulation have been described and the main questions why the Commission needed to a reform in the merger regulation have been analyzed and whether the reform have been satisfactory enough.