Yaygın koroner arter hastalığında serum raftlin (RFTN1) düzeyinin araştırılması
Investigation of serum raftlin (RFTN1) level in disseminated coronary artery disease
- Tez No: 826096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve amaç: Koroner ateroskleroz veya ateroskleroz genellikle kronik bir inflamatuar hastalık olarak kabul edilir. Raftlin (RFTN1), B hücrelerinde bulunan ana lipit raft proteinidir. B hücresi antijen reseptörünün (BCR) sinyal iletimini düzenlemekten sorumludur. Raftlin ayrıca otoimmün yanıtın ve vasküler inflamatuar yanıtın indüklenmesinde önemli bir rol oynar. Daha önce oksidatif stres, endotelyal disfonksiyon ve intimal inflamasyon açısında birkaç çalışmada değerlendirilen Raftlin için koroner arter hastalığı hakkında veriye rastlanmamıştır. Araştırma bittiğinde Raftlin seviyesinin koroner arter hastalığı tahmininde ve risk sınıflamasında kullanılabilmesi öngörülmüştür. Gereç ve Yöntemler: Çalışma koroner arter hastalığı gelişimi ile serum Raftlin düzeyi arasındaki ilişkiyi araştıran prospektif tek merkezli olarak planlanmıştır. Çalışma hastlarına 08.03.2022 - 08.03.2023 tarihleri arasında KSÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'nde koroner anjiyografi yapıldı. Yaş ortalaması 63,37 olan 46'sı erkek, yaş ortalaması 63,21 olan 42'si kadın totalde 88 hasta dahil edildi. Bulgular: Anjiyografik bulgulara ve koroner skorlamalara göre yaygın koroner arter hastası olan 47 birey (Grup 1 ya da KAH grubu (Gensini skoru>20)) , normal ya da kritik darlık olmayan koroner arterleri olan 41 birey (Grup 2 ya da Kontrol Grubu (Gensini skoru
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Coronary atherosclerosis or atherosclerosis is generally considered a chronic inflammatory disease. Raftlin (RFTN1) is the main lipid raft protein found on B cells. It is responsible for regulating signal transduction of the B cell antigen receptor (BCR). Raftlin also plays an important role in the induction of autoimmune response and vascular inflammatory response. Raftlin has been previously evaluated for oxidative stres, endothelial dysfunction and intimal inflammation in several studies, but no data on coronary artery disease were found. When the research is completed, it is envisioned that the Raftlin level can be used in the prediction and risk classification of coronary artery disease. Materials and Methods: The study was planned as a prospective single center study investigating the relationship between the development of coronary artery disease and serum Raftlin levels. The study patients underwent coronary angiography between 08.03.2022 - 08.03.2023 at the Cardiology Clinic of KSU Medical Faculty. A total of 88 patients were included, 46 males with a mean age of 63.37 years and 42 females with a mean age of 63.21 years. Results: According to angiographic findings and coronary scoring, there were 47 individuals with extensive coronary artery disease (Group 1 or CAD group (Gensini score>20)) and 41 individuals with normal or non-critically stenotic coronary arteries (Group 2 or Control Group (Gensini score