Performance analysis the effect of network size on reactive and geographical manet routing protocols
  1. Tez No: 826098
  2. Yazar: YASEEN SALIH FAYYADH FAYYADH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ağ içindeki düğümler gerektiğinde hızlı bir şekilde dağıtılabildiğinden ve değiştirilebildiğinden, Mobil Ad hoc Ağ (MANET), geleneksel kablolu ağlara sınırlı erişimin olduğu uzak yerlerde özellikle kullanışlıdır. Kablosuz bağlantılarla bağlanan mobil yönlendiriciler ve ilgili ana bilgisayarlardan oluşan kendi kendini yapılandıran bir ağ, MANET olarak bilinir. MANET bir tür mobil geçici ağdır. MANET için uygulanan ve üzerinde çalışılan birçok yönlendirme protokolü vardır; bu protokoller, MANET için ana zorluklardan birini temsil eder. Bu tezde MANET'in ağ boyutu yönlendirme protokolleri üzerindeki etkisi araştırılacak ve değerlendirilecektir. Farklı koşullar altında, farklı yöntemler uyguladık. Reaktif grup, bir yönlendirme protokolü (AODV) olarak isteğe bağlı uzaktan vektör yönlendirmeyi denedi. Ayrıca, bu açgözlü durum bilgisi olmayan yönlendirme çevresi, coğrafi grup (GPSR) arasında popülerdir. Her protokolü değerlendirmek için dört performans göstergesi (PDR, verim, E2ED ve NRO) kullandık. Önerdiğimiz modelin oluşturulmasında NS-2 simülatöründen yararlanılmıştır. Bulgularda, AODV'nin E2ED için en iyi protokol olduğunu, GPSR'nin ise verim, PDF ve NRO için en iyisi olduğunu belirledik. Sonuçlar bizi her yaklaşımın belirli bir ortam için uygun olduğu sonucuna götürür. Bulgularda, AODV'nin E2ED için en iyi protokol olduğunu, GPSR'nin ise verim, PDF ve NRO için en iyisi olduğunu belirledik. Sonuçlar bizi her yaklaşımın belirli bir ortam için uygun olduğu sonucuna götürür.
Özet (Çeviri)
Since the nodes inside the network may be quickly deployed and modified as necessary, the Mobile Ad hoc Network (MANET) is especially useful in distant places with limited access to conventional wired networks. A self-configuring net thought up from mobile routers and related hosts that are linked through wireless links is known as MANET. MANET is a kind of mobile ad-hoc network. There are many routing protocols that are being implemented and studied for MANET; these protocols represent one of the main challenges for MANET. In this thesis the influence of MANET on net dimension routing protocols will be researched and assessed. With varied circumstances, we applied different methods. The reactive group tried ad hoc on-demand remote vector routing as a routing protocol (AODV). Also, this avaricious stateless routing perimeter is popular among the geographical group (GPSR). To evaluate each protocol, we employed four performance indicators (PDR, throughput, E2ED, and NRO). The NS-2 simulator was utilized in the creation of our recommended model. In the findings, we determined that AODV is the best protocol for E2ED while GPSR is the best for throughput, PDF and NRO. The results lead us to the conclusion that each approach is appropriate for a certain setting. In the findings, we determined that AODV is the best protocol for E2ED while GPSR is the best for throughput, PDF and NRO. The results lead us to the conclusion that each approach is appropriate for a certain setting.