Development of volt/var and energy management optimization approach for distribution systems
Dağıtım sistemleri için volt/var ve enerji yönetimi optimizasyonu yaklaşımının geliştirilmesi
- Tez No: 826153
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, mikro şebekelerde yer alan üreten tüketicilerin aşırı gerilim problemine ve aşırı gerilim ve ters güç akışı problemlerinin çözülmesi için volt/var optimizasyonu yöntemi üzerinde çalışılmıştır. Üreten tüketicinin aşırı gerilim problemini göstermek amacıyla Elazığ ili dağıtım hattı modellenmiştir. Dağıtım sistemine alçak gerilim seviyesinde eklemeler yapılmış ve dört farklı çalışma durumu önerilmiştir. Statik voltaj regülatörü, güneş panelleri ve batarya enerji depolama sistemi alçak gerilim tarafını besleyen dağıtım trafosu altında konumlandırılmıştır. İlk çalışma durumunda sisteme statik gerilim regülatörü eklenmesi önerilmiştir. İkinci çalışma durumunda üreten tüketicide sadece güneş enerjisi panelleri ve sisteme reaktif güç desteği sağlayan invertör bulunmaktadır. Üçüncü çalışma durumu, statik gerilim regülatörü ve reaktif güç desteği olan güneş paneli invertörünü içermektedir. Son durumda ise, üçüncü çalışma durumuna batarya enerji depolama sistemi dahil edilmiştir. Volt/var optimizasyonu, aktif hat kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla tüm çalışma durumları için dağıtım sistemine uygulanmaktadır. Buna ek olarak, batarya enerji yönetim sistemini daha etkin kullanmak amacıyla enerji yönetim sistemi önerilmiş ve volt/var optimizasyonuna uyarlanmıştır. Sonuçlar, statik gerilim regülatörünün yalnız çalışma durumunda bara gerilimlerini alçak gerilim seviyesinde regüle edebileceğini ve aktif hat kayıplarında Case 4 kadar olmasa da iyileştirme sağladığını göstermektedir. Güneş paneli invertörünün yalnız çalışma durumunda hat kayıplarının iyileştirmesinde dezavantajı bulunmaktadır. Statik gerilim regülatörü, güneş paneli ve invertörünün birlikte çalışma durumunda önerilen volt/var optimizasyonu yöntemiyle sistem performasında iyileştirmeler gözlemlenmiştir. Ancak, dördüncü çalışma durumu, Statik gerilim regülatörü + güneş paneli ve invertörü + batarya enerji depolama sistemi, istenilen gerilim regülasyonu ve aktif hat kayıpları minimizasyonu ile birlikte kendi kendine yetebilen bir akıllı şebeke örneği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on over voltage problem of prosumers located in micro grids and volt/var optimization strategy to solve over voltage and reverse power problem. To illustrate over voltage problem of prosumer, Elazığ province distribution system is modelled. System is modified at low-voltage level and four modified Cases are proposed. Static voltage regulator, photovoltaic panels, and battery energy storage system are located under distribution transformer feeding low-voltage side. In first Case, standalone static voltage regulator is proposed for the system. For Case 2, only photovoltaic inverter with reactive power capability is located in prosumer. In Case 3, static voltage regulator is adapted to system and prosumer having photovoltaic production and reactive power support is included under static voltage regulator. In final Case battery energy storage system is included in addition to Case 3. Volt/var optimization is applied to modified distribution system for all Cases with the objective of active line losses minimization. In addition, to utilize battery energy storage system more effectively, energy management system is proposed and adapted to volt/var optimization. Results have demonstrated that only static voltage regulator can regulate the voltage of Buses at the low-voltage level line losses improvement not as much as Case 4. Only photovoltaic inverter has a disadvantage on active line losses improvement. In the case of static voltage regulator and photovoltaic inverter working together, improvements in system performance are observed with the proposed volt/var optimization method. However, static voltage regulator + photovoltaic + battery energy storage system offers self-sufficient micro grid with desired voltage regulation and active line losses minimization.