Creating space according to changing needs: Post-disaster temporary housing units
İhtiyaçlara göre mekan yaratmak: Afet sonrası geçici konutlar
  1. Tez No: 826157
  2. Yazar: BUSE ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, geçici konut tasarımı için bir kılavuz belirleyerek mevcut geçici konutların uygunluğunu araştırmayı hedeflemektedir. Bu araştırmada afetzedelerin afet sonrası geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında konu ele alınacaktır. Bu araştırmanın ana hedeflerinden biri, hayatta kalanların mahremiyet, kişisel alan, mekansal gereksinimler bağlıklı fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecekleri bir konteyner kentten geçici evler olarak daha iyi bir çözüm sağlayacak tasarımlar için bir rehber belirlemektir. Bu araştırma, afet bölgelerinde hayatta kalanların ihtiyaçlarını ve geçmişte kullanılan geçici barınma çözümlerini inceleyerek literatüre katkı sağlayacaktır. Araştırmada Bayraklı konteyner kentte yaşamakta olan afetzedelerin geçici konut memnuniyet düzeyleri incelenmesi adına bir anket çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda Felix vd.'nin (2013) önerdiği 5 ana ilkeden oluşan geçici konut tasarım kılavuzuna göre bayraklı konteyner kent anket sonuçları değerlendirilmiştir. Bu tez boyunca tartışılan araştırma ve bulgular, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesini şekillendirebilecek ve sonuçta daha etkili afet sonrası iyileşme çabalarına katkıda bulunabilecek değerli bilgiler sağlar. Bu bulgular, mimarlar, tasarımcılar ve politika yapıcılar için, afet sonrası süreçte geçici konut çözümleri geliştirmeleri için bir yol haritası sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the suitability of existing temporary housing by determining a guideline for the design of temporary housing. In this research, the issue will be discussed within the scope of meeting the temporary housing needs of disaster victims after the disaster. One of the main goals of this research is to identify a guide for designs that will provide a better solution as temporary units from a container city, where survivors can easily meet their physical and psychological needs, entitled privacy, personal space, spatial requirements. This research will contribute to the literature by examining the needs of survivors in disaster zones and temporary housing solutions used in the past. In the research, a survey study was conducted to examine the satisfaction levels of temporary housing victims living in the Bayraklı container city. As a result of the study, the results of the Bayraklı container city survey were evaluated according to the temporary housing design guide consisting of 5 main principles proposed by Felix et al. (2013). According to the findings of this study, it has been determined that the greatest dissatisfaction of users is related to the lack of space, aesthetic requirements, sense of belonging, heating and cooling. The research and findings discussed throughout this thesis provide valuable insights that can shape the development of innovative and sustainable solutions, ultimately contributing to more effective post-disaster recovery efforts. These findings provide a roadmap for architects, designers and policy makers to develop temporary housing solutions in the post-disaster period.