Diş hastanelerinin verimliliğinin incelenmesi
Examination of the efficieney of dental hospitals
  1. Tez No: 826158
  2. Yazar: MERT CAN BATURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇİĞDEM CEZLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde, diş sağlığı hizmetlerine olan talep hızla artmakta ve bu durum, ağız ve diş sağlığı hastanelerinin verimliliği konusunu önemli hale getirmektedir. Ağız ve diş sağlığı hastanelerinin verimliliği, hem hasta hem de sağlık hizmeti sunan kuruluşlar için büyük bir öneme sahiptir. Verimli bir ağız ve diş sağlığı hastanesi, etkili bir hizmet sunarak hastaların memnuniyetini artırırken, aynı zamanda sağlık personelinin verimliliğini ve kaynakların etkin kullanımını sağlar. Bu çalışma ile son yıllardaki güncel verilerde dahil edilerek ağız ve diş sağlığı hastanelerinin verimliliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için araştırmanın modelini sistematik derleme yöntemi oluşturmaktadır. Araştırmanın modelinde 2011-2021 yılları arasında TR Dizin, Scopus, Pubmed, Ebscohost, Ulakbim Web of Science, Springer Link, Science Direct, Google Scholar veri tabanlarında, Hastanede Verimlilik, Efficiency İn The Hospital, Diş Hastanelerinin Verimliliği, The Efficiency Of Dental Hospitals, Türkiye'de Diş Hastanelerinin Verimliliği, The Efficiency Of Dental Hospitals İn Turkey anahtar kelimelerinin farklı kombinasyonları taranmıştır. Tarama sonucunda 17 çalışmaya ulaşılmıştır. Bu çalışmalardan araştırma kriterlerine uygun 10 makale analiz edilmiştir. Ağız ve diş sağlığı hastanelerinin verimliliği üzerine son yıllarda yapılan çalışmalarda artış gözlemlenmektedir. Fakat çalışmalardaki ortak fikir yanlış ve fuzuli kaynak kullanımı, girdilerin azaltılması gerektiği ve çıktıların maksimize edilmesi yönünde olduğu görülmektedir. Bu sebeple geliştirilmesi gereken durumlar göz önünde bulundurularak bu dönüşümü destekleyici politikalar ve çalışmalar eşliğinde iyileştirici çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the demand for dental health services is rapidly increasing, making the issue of efficiency in dental hospitals crucial. Efficiency in dental hospitals is of great importance to both patients and healthcare organizations. A productive dental hospital enhances patient satisfaction by providing effective services while also ensuring the efficiency of healthcare personnel and the effective use of resources. This study aims to evaluate the efficiency of dental hospitals by incorporating recent data. The research model adopts a systematic review method. The databases TR Dizin, Scopus, PubMed, Ebscohost, Ulakbim Web of Science, Springer Link, Science Direct, and Google Scholar were searched using various combinations of keywords such as“Efficiency in the Hospital,”“The Efficiency of Dental Hospitals,”“Efficiency of Dental Hospitals in Turkey,”among others, for the years 2011-2021. The search resulted in 17 studies, of which 10 articles that met the research criteria were analyzed. Recent studies on the efficiency of dental hospitals show an increase. However, these studies commonly suggest the need to address incorrect and unnecessary resource usage, reduce inputs, and maximize outputs. Therefore, improvement initiatives should be conducted with supportive policies and studies that consider the areas that need development in order to facilitate this transformation.