Women's empowerment in Turkish women's cooperatives: An ethnographic account
Türk kadın kooperatiflerinde kadın güçlenmesi: Etnografik bir çalışma
- Tez No: 826199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÜRŞAT ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu doktora tezi, kadınların kooperatifler yoluyla güçlenmesinin toplumsal yeniden üretim perspektifinden derinlemesine bir incelemesidir. Bu çalışma, kadınların kadın kooperatiflerine katılarak ne ölçüde güçlendiklerini ve günlük yaşamlarında karşılaştıkları mücadelelere sebep olan engellerin altında yatan nedenleri toplumsal yeniden üretim merceğinden incelemeyi amaçlamaktadır. Cinsiyet eşitsizliklerini kadınların lehine ortadan kaldırmak için geliştirilen kadınların güçlendirilmesi yaklaşımı, kadınların kendi yaşamları hakkında stratejik yaşam seçimleri yapabilmelerini sağlayarak, yaşamlarını dönüştürebilme konusunda umut verici bir potansiyele sahip çok boyutlu bir süreç olarak kavramsallaştırılmış ve işlevselleştirilmiştir. Toplumsal yeniden üretim teorisi, bu çalışmadaki kadınların güçlendirilmesi sürecinin incelenmesinde, kadınların günlük yaşam deneyimlerine odaklanılmasını sağlayan analitik bir bakış açısı sunmuştur. Bu tez, Kastamonu Sarı Konak Kadın Kooperatifi'nde yapılan etnografik saha çalışmasından kanıtlar çıkararak, kadınların kooperatifler aracılığıyla güçlendirilmesinin boyutlarını araştırmıştır. Bu etnografik saha çalışması sonucunda, kadınların kadın kooperatiflerine katılarak ekonomik, psikolojik, sosyal ve örgütsel güçlenme elde ettikleri; psikolojik, sosyal ve örgütsel güçlenmenin kadınların gündelik yaşamlarında ekonomik güçlenmeye göre daha etkili değişikliklere sebep olduğu ve toplumsal yeniden üretim görev ve sorumluluklarının kadınların günlük yaşamlarındaki tercih ve faaliyetleri üzerinde kısıtlayıcı etkileri olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, kooperatiflere katılım yoluyla kadınların yaşamlarında çeşitli olumlu değişiklikler yaşadıklarını ortaya koymakta ve kadınların günlük yaşamlarında karşılarına engeller olarak çıkan toplumsal yeniden üretim görev ve sorumluluklarına rağmen güçlenmeyi başardıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation provides an in-depth examination of women's empowerment through cooperatives from a social reproduction perspective. The study aims to better grasp to what extent women attain empowerment through participating in cooperatives and to investigate the underlying aspects of struggles women face in their everyday lives through a social reproduction lens. The women's empowerment approach is developed to eliminate gender inequalities in favor of women, and the term is conceptualized and operationalized as a multidimensional process that has a promising potential to transform women's lives by enabling them to make strategic life choices about their own lives. The incorporation of social reproduction theory into this dissertation operates as an analytical tool to delve into the women's everyday real-life experiences that provide a comprehensive perspective for analyzing the process of empowerment. The dissertation investigates the extent of women's empowerment through women's cooperatives in Türkiye by drawing evidence from the ethnographic fieldwork conducted in Kastamonu Sarı Konak Women's Cooperative in Türkiye. Research has shown that women achieve economic, psychological, social, and organizational empowerment by participating in women's cooperatives. The impact of psychological, social, and organizational empowerment is more significant than that of economic empowerment. Women face limitations and restrictions on their daily choices and activities due to social reproductive duties and responsibilities. However, the study indicates that women experience positive changes in their lives through participation in cooperatives, despite the challenges they face. Women can achieve empowerment through this process, even when social reproductive duties and responsibilities pose obstacles in their daily lives.