Kıymetli maden tedarik zincirlerine yönelik güvence denetimleri (GDS 3000): Türkiye'de bir uygulama
Assurance audits for precious metal supply chains (ISAE 3000): An application in Turkey
  1. Tez No: 826198
  2. Yazar: İREM TALAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZRİYE GÖZDE BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kıymetli maden tedarik zincirlerinde güvence denetimlerinin önemi hem sektörün sürdürülebilirliği açısından hem de tüketici güveni ve etik standartlarının korunması açısından büyük bir öneme sahiptir. Söz konusu araştırma, Türkiye'de uygulanan güvence raporları üzerinden yapılan güvence denetimlerinin etkinliğini araştırmayı hedeflemektedir. Güvence denetimleri, kıymetli maden tedarik zincirindeki kritik noktaları belirlemek, riskli alanları tespit etmek, tedarikçilerin uyum düzeyini değerlendirmek ve sürdürülebilirlik standartlarının ve uluslararası yönergelerin uygulanmasını doğrulamak için kullanılan bir araçtır. Güvence denetimlerinin, tedarik zincirindeki kritik noktaları belirlemede ve riskli alanları tespit etmede önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Dolayısıyla güvence denetimleri, tedarikçilerin uyum düzeyini değerlendirme, sürdürülebilirlik standartlarının ve uluslararası yönergelerin uygulanmasını doğrulama açısından da kritik bir önem taşımaktadır. Bu araştırma, Türkiye'deki kıymetli maden sektöründeki güvence denetimlerinin mevcut durumunu ve etkinliğini incelemektedir. Araştırma, sektördeki tedarik zincirinin farklı aşamalarında yer alan paydaşların perspektiflerini içeren kapsamlı bir betimsel içerik analiz çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kıymetli maden tedarik zincirinde yer alan yetkili müessese şirketlerinde güvence denetimlerinin nasıl uygulandığını, söz konusu şirketlerin standart ile ilgili yönergelere göre açıklama yeterliliklerini ne ölçüde sağladıklarını ve sonuçların nasıl değerlendirildiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, Türkiye'deki yetkili müessese şirketlerinin kıymetli maden tedarik zinciri güvence denetimlerinin genel etkinliğini değerlendirmek için önemli bir kılavuz sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, araştırma konusu şirketlerin güvence denetimlerinin tedarik zinciri boyunca düzenli olarak uygulandığını, tedarikçilerin uyum düzeyinin kontrol edildiğini ve ilgili güvence denetimi standartlarını belli ölçüde yerine getirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte araştırmada elde edilen sonuçlar söz konusu şirketlerin güvence denetimi raporlarının güvence denetimi standartları açıklama gerekliliklerini tam olarak karşılaması açısından geliştirilmesi ihtiyacını ve bağımsız güvence raporlarının daha kapsamlı şekilde hazırlanması gerekliliğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of assurance audits in precious metal supply chains is crucial for both the sustainability of the sector and the preservation of consumer trust and ethical standards. This research aims to investigate the effectiveness of assurance audits conducted through assurance reports in Turkey. Assurance audits serve as a tool to identify critical points in the precious metal supply chain, identify areas of risk, assess suppliers' compliance levels, and verify the implementation of sustainability standards and international guidelines. It has been observed that assurance audits play a significant role in identifying critical points and detecting risky areas in the supply chain. These assurance audits also hold great value in assessing suppliers' compliance levels and verifying the implementation of sustainability standards and international guidelines. This research examines the current status and effectiveness of assurance audits in the precious metal sector in Turkey. The study is conducted through a comprehensive descriptive content analysis that includes the perspectives of stakeholders involved at various stages of the supply chain in the sector. The research aims to determine how authorized institutional companies involved in the precious metal supply chain apply assurance audits, their disclosure adequacy in accordance with standards and relevant guidelines, and how the results are evaluated. The results of this research provide an important guide to evaluate the overall effectiveness of assurance audits on the precious metal supply chain by authorized institutions and companies in Turkey. The findings indicate that the assurance audits of the companies under study are regularly implemented throughout the supply chain, with compliance levels of suppliers being monitored, and relevant assurance audit standards being partially met. However, the results obtained from the research also highlight the need for improvement in terms of meeting the requirements for disclosure of assurance audit reports in accordance with assurance audit standards, as well as the necessity for preparing independent assurance reports in a more comprehensive manner.