Skleral fiksasyonlu göz içi lens implantasyonunda uygulanan iki farklı cerrahi tekniğin anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the anatomical and functional results of two different surgical techniques applied to the implantation of intraocular lens with scleral fixation
  1. Tez No: 826399
  2. Yazar: CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PINAR AKARSU AÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sütürlü veya sütürsüz teknikle skleral fiksasyonlu göz içi lens implantasyonu uygulanmış hastaların; preoperatif görme keskinlikleri, afaki nedenleri, postoperatif görme keskinliği, postoperatif refraktif sonuçlar, postoperatif komplikasyonlar ve göz içi lens pozisyonları değerlendirildi ve iki yöntemin birbirine anatomik ve fonksiyonel sonuçlar açısından üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Metod: Şubat 2018 ve Kasım 2022 tarihleri arasında skleral fiksasyonlu göz içi lens implantasyonu cerrahisi uygulanan hastaların postoperatif 6 aylık dönemdeki izlem sürecine dair verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar sütürlü skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan ve Yamane tekniği uygulanan grup olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar, demografik özellikleri, afak kalma nedenleri, revizyon gereksinimi, postoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, refraktif sonuçlar, göz içi lens pozisyonu ve tilt derecesi ile postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirildi ve iki grup karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta da skleral fiksasyon cerrahisi endikasyonu olarak en sık neden komplike fakoemülsifikasyon cerrahisi olarak tespit edildi. Her iki hasta grubunda da preoperatif görme keskinliği ile kıyaslandığında postoperatif 30, 90 ve 180.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patients who underwent scleral fixation intraocular lens implantation with or without suture technique; preoperative visual acuities, causes of aphakia, postoperative visual acuity, postoperative refractive results, postoperative complications and intraocular lens positions were evaluated and it was aimed to compare the superiority of the two methods to each other in terms of anatomical and functional results. Methods: The postoperative 6-month follow-up data of patients who underwent scleral fixation intraocular lens implantation surgery between February 2018 and November 2022 were evaluated retrospectively. The patients were divided into two groups as sutured scleral fixation surgery group and Yamane technique group. The patients were evaluated in terms of demographic characteristics, causes of aphakia, need for revision, postoperative best-corrected visual acuity, refractive results, intraocular lens position and tilt grade, and postoperative complications, and the two groups were compared. Results: Complicated phacoemulsification surgery was the most common reason for scleral fixation surgery indication in both groups.