Yüksek riskli glokom olgularında mitomisin ile kombine trabekülektomi uygulaması
  1. Tez No: 27542
  2. Yazar: ALİ KAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Trabekülektomi başarısı yönünden yüksek riskli glokom tanısı alan otuzüç hastanın otuzüç gözüne, otuzaltı MMC ile kombine trabekülektomi ameliyatı uygulandı. Olgulardan yirmisinde MMC skleral flep ile Tenon kapsülü arasına, onaltısında ise skleral flep altına uygulandı. Takip süresi sonunda flep üstü uygulama grubunda başarı oranı ( % 60.0 ), flep altı gruba göre ( % 87.5 ) daha düşük bulundu. Tüm grupta başarı oranı % 72.2 olarak saptandı. MMC uygulamasının trabekülektomi başarı oranı düşük olgularda başarıyı arttırdığı; flep üstü gruba göre, flep altı grubunda avasküler bleb gelişme ihtimalinin daha fazla ve hifema komplikasyonunun daha az olduğu; önceden geçirilmiş intraoküler ameliyat sayısının başarıyı azalttığı; avasküler bleb gelişen olgularda başarının yüksek olduğu ve bleb vaskülaritesinin prognozu belirleyici özellik taşıdığı sonuçlarına varıldı. - 61 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thirty-six trabeculectomy operations combined with mitomycin-C were performed on thirty-three eyes of thirty-three patients with high-risk glaucoma for trabeculectomy success. MMC was applied between scleral flap and Tenon's capsule in twenty of cases and under the scleral flap in sixteen of cases. The success rate in the over-flap group was lower (%60.0) than the under-flap group ( % 87.5 ). In all of the cases, the success rate was % 72.2. The application of MMC increased the success rate in the cases which had low trabeculectomy success rates. In the under-flap group the probability of developing avascular blebs were higher and hyphema was lower than over- flap group. The number of previous intraocular operations reduced the success rate. The success rate was high in the cases which had avascular blebs and the vascularity of blebs had peculiarity of determining the prognosis. - 62 -