Adaptive laboratory evolution strategy for improvement of growth and substrate utilization of bacillus subtilis in hazelnut shells hydrolysate
Bacillus subtilis'in fındık kabuğu hidrolizatında çoğalma ve substrat kullanımının uyarlanabilir laboratuvar gelişim stratejisi ile iyileştirilmesi
- Tez No: 826436
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU, DR. ULVİYE BETÜL SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lignoselülozik malzemeler dünya çapında doğal olarak bol miktarda bulunur. Benzer şekilde, endüstriyel işleme sonucu Türkiye'de fındık kabuğu çok ekleme. Biyoproses de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde amaçlar için kullanmak çevre kirliliğini azaltır ve biyo-ekonomiyi genişletir. Fermente edilebilir şekerleri serbest yetkili servis için lignoselülozları ön işlemi sırasında oluşan mikrobiyal fermantasyon inhibitörleri, biyoişlem için bir zorluktur. Bu sorgulama merkezlerine gelmek için en umut verici strateji biyolojik detoksifikasyondur. Bu çalışmanın amacı, çeşitli pH (5,6 ve 7) ve inokulum oranı (%2,5 ve 10) yetiştirme koşulları altında fındık kabukları hidrolizatındaki Bacillus subtilis'in büyüme özellikleri ve substrat tüketimini hedeflemek için adaptif evrim laboratuvarı kullanımtı. , ve %2). Büyüme Hızındaki Kurtuluşu İzlemek İçin Biyokütlenin Kuru Ağırlığı. Substrat tüketimi, indirgeyici şekeri analiz etmek için DNS yöntemi kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Sonuçlar, üretilen biyokütle için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve günlük substrat tüketimi için Kruskal Walli'nin parametrik olmayan analizi ile etkilenenler olarak analiz edildi. Sonuçlar, biyokütle üretimi için en iyi bitkilerden, üretilen 6.17±0.07 g/L biyokütle ve 15.04 ± 0.12g/L kalıntı şeker ile pH 7 ve %10 inokulum kalıntılarından elde edildi. %2 inokulum oranı ile pH 5'te zayıf adaptasyon gözlendi. Sonuç olarak, B.subtilis'in şeker kullanımını geliştirmeyi göstermektedir. Genel olarak, farklı inokulumlar için pH artışıyla birlikte biyokütle artar, pH 7 diğer pH'lardan daha yüksek biyokütleye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic materials are worldwide naturally abundant. Similarly, due to industrial processing, hazelnut shells are enormous in Turkey. Utilizing them for various purposes, including bioprocess, reduces environmental pollution and improves bio-economy. Microbial fermentation inhibitors formed during pre-treatment of lignocellulose material to release fermentable sugars is a challenge for bioprocessing. The most promising strategy to tackle this problem is biological detoxification. This study aimed to use the method of adaptive laboratory evolution for improving the growth rate and substrate consumption of Bacillus subtilis in hazelnut shells hydrolysate under various cultivation conditions of pH (5,6, and 7) and inoculum ratio (2,5, and 10%). Dry weight of biomass was used to monitor the growth rate improvement. The substrate consumption was measured spectrophotometrically using the DNS method. The results were statistically analyzed by One-way Analysis of variance (ANOVA) for the biomass produced and Kruskal Walli's nonparametric test for the daily substrate consumption. The results showed that the best condition for biomass production was found at pH 7 and 10% inoculum ratio with 6.17±0.07 g/L biomass produced and the residual sugar of 15.04 ± 0.12g/L. Poor adaptation was observed at pH 5 with an inoculum ratio of 2%. The result shows the potential to improve the growth and sugar consumption of B.subtilis. Overall, biomass increases with an increase in pH for different inoculum ratios, with pH 7 having higher biomass than other pHs.