Kitosan temelli adsorbanlar ile humik asit gideriminin incelenmesi
Investigation of humic acid removal by kitosan-based adsorbants
- Tez No: 826435
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER HİLMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı kitosan ve kitosan/ZİF 8 kompozit küreleri kullanılarak adsorpsiyon prosesi ile sulardan humik asit giderim verimliliğinin incelenmesidir. İlk olarak hazrlanan %1.5'luk kitosan-ECH küreler ile adsorpsiyon denemeleri gerçekleştirilmiş, humik asit giderim verimi %54 oranında olup yeterli bulunmamıştır. Sonraki aşamada kitosan miktar arttırılıp çapraz bağlayıcı ajan miktarı azaltılarak sentezlenen küreler ile gerçekleştirilen deneyler sonucunda verim %89,7 olarak bulunmuş ve hazırlanan %2'lik kitosan-ECH küreler ile izoterm, kinetik ve termodinamik çalışmalar yapılmış olup, kimyasal adsorpsiyonun Freundlich izoterm modeline ve yalancı birinci dereceden kinetik modele uygunluğu bulunmuştur. Optimum deneysel koşulları belirlemek amaçlı adsorban dozajı (0,5;1;1;5gr), çözelti konsantrasyonu (10;55;100 mg/L) ve sıcaklık (25;35;45) gibi farklı değişkenler ile yanıt yüzey metodu kullanılarak adsorpsiyon deneyleri gerçekleştirilmiş ve adsorban dozaj miktarı 1,5 gram, çözelti hacmi 10 mg/L ve ortam sıcaklığı 25 ̊C olarak bulunmuştur. Belirlenen optimum deney parametreleri ile gerçekleştirilen adsorpsiyon işleminde humik asit giderim verimi %91,95 olarak bulunmuştur. Belirlenen koşullarda kitosan, ZİF 8 ve kitosan/ZİF 8 adsorbanları kullanılarak deneyler yapılmış ve sırası ile humik asit giderim verimliliği % 95,1, %98,3 ve %97,3 olarak bulunmuştur. Kitosan/ZİF 8 adsorbanı kullanlarak kinetik ve izoterm çalışmalar yapılmış ve kimyasal adsorpsiyon için en uygun modeller Langmuir izotermi ve yalancı ikinci dereceden kinetik model olarak belirlenmiştir. Ek olarak, kitosan ve kitosan/ZİF 8 küreleri kullanılarak 120 dakika temas süresince 1M HCI asit ile desorpsiyon işlemi gerçekleştirilmiş ve sırası ile desorpsiyon verimi % 20,9 ve %82,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficiency of humic acid removal from water by adsorption process using chitosan and chitosan/ZIF 8 composite spheres. Firstly, adsorption experiments were carried out with 1.5% chitosan ECH spheres prepared, and the humic acid removal efficiency was 54% and it was not found sufficient. In the next step, as a result of the experiments carried out with the spheres synthesized by increasing the amount of chitosan and decreasing the amount of cross-linking agent, the efficiency was found to be 89.7% and isotherm, kinetic and thermodynamic studies were carried out with the prepared 2% chitosan-ECH spheres. It was found to fit the first-order kinetic model. Adsorption experiments using response surface method with different variables such as adsorbent dosage (0.5;1;1;5gr), solution concentration (10;55;100 mg/L) and temperature (25;35;45) to determine optimum experimental conditions. The adsorbent dosage amount was found to be 1.5 grams, the solution volume was 10 mg/L and the ambient temperature was 25 ̊C. In the adsorption process carried out with the determined optimum experimental parameters, the humic acid removal efficiency was found to be 91.95%. Experiments were carried out using chitosan, ZIF 8 and chitosan/ZIF 8 adsorbents under the specified conditions and the humic acid removal efficiency was found to be 95.1, 98.3% and 97.3%, respectively. Kinetic and isotherm studies were carried out using Chitosan/ZIF8 adsorbent and the most suitable models for chemical adsorption were determined as Langmuir isotherm and pseudo-second order kinetic model. In addition, using chitosan and chitosan/ZIF 8 spheres, desorption process was carried out with 1M HCl acid for 120 minutes of contact, and the desorption efficiency was found to be 20.9% and 82.5%, respectively.