Gün Sazak: Hayatı ve siyasi faaliyetleri (1932-1980)
Gün Sazak: His life and political activities (1932-1980)
  1. Tez No: 826499
  2. Yazar: UFUK CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Tarih, bir bilim olarak geçmişte yaşanmış olayları ve olguları, özel ve genel birçok yönüyle ve kendine has yöntemleriyle ele almaktadır. Bu çerçevede Tarih Bilimine doğrudan katkı sağlayan biyografi çalışmaları da gelecek nesillere ışık tutması amacıyla hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Nitekim biyografi çalışmaları tarihi kişiliği bütün yönleriyle ele almakta dolayısıyla bahsi geçen dönemdeki olayları da içinde barındırmaktadır. Bir biyografi çalışması olması dolayısıyla bu çalışmanın da bilime aynı katkıyı vermesi umulmaktadır. Zira Gün Sazak, ailesinden başlamak üzere bütün yönlerine ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, iş hayatının yanı sıra siyasete girişinden bahsedilmiş, 1971'de Milliyetçi Hareket Partisine katılmasından 1980'e kadarki faaliyetlerine değinilmiştir. Nitekim bu süreçte II. Milliyetçi Cephe Hükûmetinde 5 Ay 15 gün süren Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevinden bahsedilmiş ve bu dönemdeki faaliyetleri titizlikle ele alınmıştır. Ayrıca bu süre zarfında hem Gün Sazak'ın hayatına, faaliyetlerine, demeçlerine hem de Türkiye'de ve dünyada yaşanan siyasi, sosyolojik ve ekonomik birçok olaya değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
History, as a science, deals with the events and phenomena of the past in many specific and general aspects and with its own methods. Within this framework, biographical studies, which directly contribute to the science of history, have a considerable importance in order to shed light on future generations. Indeed, biographical studies deal with the historical personality in all its aspects and therefore include the events of the period in question. Since it is a biography study, this study is hoped to make the same contribution to science. Indeed, Gün Sazak has been analysed and discussed in all aspects, starting from his family. In the study, in addition to his business life, his entry into politics is mentioned, and his activities from 1971 when he joined the Nationalist Movement Party until 1980 are mentioned. Hence, in this process, his duty as the Ministry of Customs and Monopolies, which lasted for 5 months and 15 days in the II Nationalist Front Government, is mentioned and his activities during this period are meticulously analysed. In addition, during this period, Gün Sazak's life, activities, statements and many political, sociological and economic events in Türkiye and the world are mentioned.