L5 ve S1 kök basılarında dermatomal somatosensoriyel uyartılmış potansiyeller
  1. Tez No: 8265
  2. Yazar: JALE TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEYAZOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Radikülopati bulguları gösteren 42 kişilik hasta grubu ile gönüllü ve sağlıklı 40 kişilik kontrol grubunda Ls ve Sı dermatomal somatosensoriyel uyartılmış potansiyeller (DSUP) kaydedildi. Sonuçlar elektromiyograf i, miyelografi, kompüterize aksiyel tomografi (K.A.T) ve 24 olguda da operasyon bulguları ile verifiye edildi. Anormalite kriterleri olarak saçlı deri kayıtlarında cevabın konf igürasyonunda bozukluk, P40 potansiyelinin latansında boya göre oluşturulan nomogramlardaki değerinin 2 standart hatasından fazla gecikme, logaritmik amplitüd değerlerinin taraflar arası maksimum oranından büyük veriler ve taraflar arası latans farkları ortalamasının 2 standart sapmasından fazla gecikmeler patolojik kabul edildi. Bu kriterlere göre operasyon ile verifiye edilen 24 olguda saptanan sensitivite değerleri K.A.T. için % 95, miyelografi için % 82 ve DSUP için % 67 olarak saptandı. DSUP sonuçlarını anatomik bulgular (K.A.T ve miyelografi) ile karşılaştırılınca % 71,4 DSUP sensitivitesi ve % 66,6 DSUP spesif isitesi bulundu. Bu çalışmada DSUP 'un diğer teşhis metodlarına üstünlüğü görülmedi, ancak teknik ve yorum farklılıkları giderilerek yapılacak çalışmalarla kök basılarında tanıya katkısının artacağı fikrindeyim. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Somatosensory evoked potentials following stimulation of the skin in L.5 and Si dermatomes were obtained from 40 healthy volunteers and 42 patients with unilateral radiculopathies involving these segments. The results were contrasted with electromyography, myelography and computerized axial tomography (CAT) results and verified surgically in 24 cases who later underwent exploration for root lesions. The criteria of abnormality was based on the latency delay of P40 potential by more than 2 standart errors of nomograms which could be predicted from the regression formulae. The logaritmic values of amplitudes were used to find out the maximum ratio of sides and the values higher than the maximum ratio was considered to be abnormal. A side to side difference in P4 o latency greater than 2 standart deviations of interside difference means was also considered to be abnormal. According to operative findings in 24 cases CAT, myelography and DSUP showed % 95, % 82 and % 67 sensitivity respectively. A comparison was made between DSUP and anatomic findings (CAT and/or myelography) and DSUP showed % 71,4 sensitivity and % 66,6 specificity. In this study, DSUP results revealed no superiority when compared with other techniques. I believe that after the establishment of adequate criteria for the accuracy and reliability of the technique, DSUP will add more to the diagnosis of radiculopathy. 60