Direct ink writing of waterborne polyurethane as a biomedical matrix: Assessing mechanical properties and the performance of controlled release
Biyomedikal matris olarak su bazlı poliüretanın doğrudan mürekkeple yazılması: Mekanik özelliklerin ve kontrollü salım performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 826532
  2. Yazar: MADINEH RASTGOO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mimari olarak anizotropik özelliklere sahip yumuşak ve güçlü matrislerin üretimi yumuşak doku uygulamalarında büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, doğrudan mürekkeple yazma (DIW) kullanılarak, çeşitli geometri ve boyutlara sahip özelleştirilmiş su bazlı poliüretan (WPU) matrisler oda sıcaklığında basılmıştır. Ayarlanabilir üretim parametrelerine (örneğin dolgu yoğunluğu, dolgu deseni, perimetre sayısı) sahip bozulmamış WPU iskeleleri, yumuşak doku aralığına uyan mekanik özellikler (elastik modül: 20 - 26 KPa, çekme mukavemeti: 1000 - 1450 KPa, eğilme modülü: 85 - 98 KPa ve eğilme mukavemeti: 1350 - 1750 KPa) sergilemiştir. Bu matrislerden kontrollü ve verimli salım profilleri elde etmek için, WPU iskelelerine bir antioksidan (askorbik asit; AA) ve bir antibiyotik (tetrasiklin) olmak üzere iki ilaç molekülü dahil edilmiştir. Basılı WPU tasarımlarının uyarlanmasıyla, ilaç yüklü WPU matrisleri, dört günlük bir süre boyunca AA için yaklaşık %50 ve tetrasiklin için %80 salım ile sürekli salım profilleri göstermiştir. Bu sonuçlar, tıp uygulamaları için WPU bazlı ilaç taşıyıcılarının yüksek potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fabrication of soft and strong matrixes with architecturally anisotropic properties holds crucial significance in soft tissue applications. In this thesis, using direct ink writing (DIW), customized waterborne polyurethane (WPU) matrices with various geometries and dimensions were printed at room temperature. Pristine WPU scaffolds, with adjustable fabrication parameters (e.g., infill density, infill pattern, number of perimeters) exhibited mechanical properties (elastic modulus: 20 – 26 KPa, tensile strength: 1000 – 1450 KPa, flexural modulus: 85 – 98 KPa, and flexural strength: 1350 – 1750 KPa) that match the range for soft tissues. To achieve controlled and efficient release profiles from these matrixes, two drug molecules, an antioxidant (ascorbic acid; AA) and an antibiotic (tetracycline), were incorporated into the WPU scaffolds. By tailoring the printed WPU designs, drug-loaded WPU matrices demonstrated sustained release profiles, with approximately 50% release for AA and 80% release for tetracycline over a four-day period. These results highlight the high potential of WPU-based drug carriers for medicine applications.