Tarımda dijital dönüşüme yönelik uygulamalar ve politikaların türkiye için değerlendirilmesi
Digital transformation practices and policies in agriculture and evaluation for türki̇ye
  1. Tez No: 826555
  2. Yazar: IŞIL AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDAL KÖKSAL, PROF. DR. İLKAY DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Artan dünya nüfusunu besin ihtiyacının karşılanması, artan şehirleşme hızı, iklim değişikliğine bağlı doğal afetler, doğal kaynakların risk altına girmesi, gelişmiş ülkelerdeki gıda kaybı ve israfının artması ve değişen tüketici alışkanlıkları ayrıca eklenen Covid-19 salgını etkileri doğrultusundaki sorunların çözümünde dijital tarım devrimi büyük bir potansiyel olarak görülmektedir. Araştırma ile tarım sıfır noktasından günümüz dijital dönüşümüne kadarki süreçte gelişimi, dijital tarım kavramına yaklaşımı, dönüşümdeki mevcut durumu, kullanılan teknolojileri, dönüşümdeki hedefleri, teknoloji piyasası, dijitalleşmede engeller ve fırsatları, kırsal alanlara dair sorunlar ve çözümleri, tarımda veri mülkiyeti, ulusal ve uluslararası düzeyde mevcut uygulama ve politikaları ile çok yönlü bir şekilde incelenerek dijital dönüşümü genel bir çerçeve ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda dijital tarımın hızlı gelişimine nispeten hala olgunlaşma sürecinde olması ve bu nedenle tarıma etkileri konusunda henüz yeterli verinin elde edilemediği bir evrede olması dolayısıyla dijital teknolojilerin etkilerinin, sonuçlarının ve ilgili paydaşları (en başta çiftçiler olmak üzere) tam olarak nasıl etkileyeceğinin durum değerlendirmesinde henüz sınırlı bir kavrayışın mevcut olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital agriculture revolution is seen as a great potential in solving the problems in the direction of meeting the food needs of the increasing world population, increasing urbanization rate, natural disasters due to climate change, putting natural resources at risk, increasing food loss and waste in developed countries and changing consumer habits, as well as the effects of the recently added Covid-19 outbreak. With this research, evolution of agriculture from zero point to today's digital transformation, approach to the concept of digital agriculture, current situation in the transformation, technologies used, targets in the transformation, technology market, barriers and opportunities in digitalization, problems and solutions for rural areas, data ownership in agriculture, current practices and policies at national and international level were examined in a multifaceted way thus digital transformation was evaluated with a general framework. As a result of this research, it was revealed that there is still a limited understanding of the impacts of digital technologies, their consequences and how exactly they will affect the relevant stakeholders (primarily farmers), as digital agriculture is still in a stage of maturing compared to its rapid development and therefore not enough data is yet available on its impacts on agriculture.