Gebelerin stres düzeyinin gebelikteki bakım beklentisi üzerine etkisi
The effect of stress level of pregnant women on expectations of care in pregnancy
  1. Tez No: 826559
  2. Yazar: KÜBRA ECE SARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, gebelerin stres düzeylerinin gebelikteki bakım beklentisi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya, Türkiye'nin güney bölgesindeki bir devlet hastanesinin gebe polikliniklerine antenatal takip için başvuran 150 gebe alınmıştır. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ-36) ve Gebelik Bakım Beklentisi Ölçeği (GBBÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U" test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. P0,05). Araştırmada gebelerin, gebelik stresinin düşük düzeyde olduğu ancak beklentilerinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of the stress levels of pregnant women on the expectation of care during pregnancy. 150 pregnant women who applied for antenatal follow-up to the pregnant outpatient clinics of a state hospital in the southern part of Turkey were included in this descriptive study. Data of the study collected with Personal Information Form, Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS-36) and Expectation of Pregnancy Care Scale (EPCS). Frequency descriptive statistics in data analysis; Mann-Whitney U" test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni and Spearman correlation tests were used. p0.05). In this study, it was found that pregnant women had a low level of pregnancy stress but had high expectations.