La violence conjugale chez les étudiantes universitaires
Kadin üniversite öğrencilerinde flört şiddeti
- Tez No: 826600
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK MERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Şiddet, tüm dünyada yaygın görülen toplumsal bir problemdir. Kadının cinsiyetinden dolayı maruz kaldığı kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılık yaratmaktadır. Yeni bir araştırma konusu olan flört şiddeti özellikle evli olmayan çiftlerde görülen kadına karşı bir şiddet türüdür. Kadınlar, partnerleri tarafından kontrol ve eril tahakküm amaçlı fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik, siber, ısrarlı takip ve sosyal şiddet mağduru olmaktadır. Özellikle lise döneminde başlayan flört şiddeti, ergen ve genç yetişkin kadınların bilinçlendirilmesi için üzerinde durulması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Violence is a common social problem all over the world. Violence against women, which women are exposed to because of their gender, creates gender inequality and discrimination. Dating violence, which is a new research topic, is a type of violence against women, especially between unmarried couples. Women are victims of physical, psychological, sexual, economic, digital, stalking and social violence because of the control and masculine domination of their male partners. In particular, teenage girls and young adult women need to raise awareness about dating violence that began in high school.