L tipi rıhtım yapılarının kritik boyutlarının 2008 ve 2020 yılı kıyı ve liman yapıları ulusal tasarım esaslarına göre incelenmesi
Examination of critical dimensions of type L dock structures according to the 2008 and 2020 national design principles for coastal and port structures
  1. Tez No: 826650
  2. Yazar: SİNAN ÖZÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AYDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ KHANBABAZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez, kıyı yapıları için hazırlanan deprem yönetmeliklerini karşılaştırmayı ve bu yönetmeliklerin nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, 2008 yılında yürürlüğe giren ve Performansa dayalı tasarım kriterlerini içeren ilk yönetmelik olan Deprem Teknik Yönetmeliği ile 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine ek olarak 2020 yılında yürürlüğe giren Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Şartnamesini karşılaştırarak, aradaki farklı bulguları değerlendirmeyi ve yapıların güvenlik katsayılarının nasıl etkilendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yönetmelikler arasındaki farkların yapı boyutlarını değiştirip değiştirmediği, dayanıma göre ve şekil değiştirmeye göre tasarım metotlarının sonuçlarını karşılaştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the Seismic Regulations for Harbor Structures and investigate how these regulations affect the structures. The thesis aims to compare the first regulation, the Seismic Technical Regulation, which was put into effect in 2008 and is the first regulation to include performance-based design criteria, with the Coastal and Port Structures Earthquake Specification, which was put into effect in 2020 as an addition to the Turkish Building Seismic Regulation, which was put into effect in 2018, and evaluate the different findings between the two. The thesis aims to determine how the differences between the regulations affect the dimensions of the structures and the safety factors, and to compare the results of the design methods based on strength and shape deformation.