Killerin şişme – büzülme davranışı ve mikro yapı ile ilişkilendirilmesi
Swelling – shrinkage behaviour of clays and its correlation
- Tez No: 826675
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZTOPRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kışın yağmurların yağmaya başlamasıyla birlikte killi zeminlerin su içeriğinde artışlar görülür. Yaz aylarında ise sıcaklıkla birlikte su içeriğinde azalma meydana gelir. Bu su içeriğinin artması ile killi zeminlerde şişme görülür, su içeriğinin azalması ile birlikte büzülme görülür. Bu davranışa killerin şişme – büzülme davranışı denir. Bu davranış dikkate alınmazsa mühendislik yapılarında ciddi hasarlara neden olur. Bu hasarları önlemek için gerekli önlemleri almak ve killerin tekrarlı şişme – büzülme davranışını anlamak gerekir. Bu tezde, 12 farklı bölgeden kil numuneleri alınmıştır. Bu kil numuneleri üzerinde tekrarlı şişme – büzülme deneyleri yapılmıştır ve bu deneyler için cihaz tasarlanmıştır. Bu numuneler için serbest şişme oranı (FSR) belirlenmiştir. Serbest şişme oranı ile killerin şişip şişmeyeceği tahmin edilebilmektedir. Deney sonuçlarından elde edilen verilere göre eğer kilin bağları zayıf ise şişmesi giderek artmaktadır ve büzülme çatlakları çok fazla oluşmaktadır. Eğer bu bağlar güçlü ise, şişmesi giderek azalmaktadır ve büzülme çatlakları az oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of rains in winter, increases are seen in the water content of clay soils. In summer, the water content decreases with temperature. With the increase in this water content, swelling occurs in clay soils and shrinkage is observed with the increase in water content. This behavior is called the repetitive swelling – shrinkage behavior of clays. If this behavior is not considered, it will cause serious damage to engineering structures. In order to prevent these damages and to take the necessary precautions to avoid the damage, it is necessary to understand the repetitive swelling – shrinkage behavior of clays. In this thesis, clay samples were taken from 12 different regions. Repeated swelling – shrinkage tests were carried out on these clays will swell or not. According to the data obtained from the test results, if the bonds of the clay are weak, its swelling gradually increases, and shrinkage cracks are formed too much. If these bonds are strong, swelling gradually decreases and shrinkage cracks occur less.