Reservoir modeling of oligocene Osmancık formation in Karaçalı-Yulaflı field, Thrace basin by using sedimentology, statistics and petrophysics
Sedimantoloji, istatistik ve petrofiziksel yöntemleri kullanarak oligosen yaşlı Osmancık formasyonunun rezervuar modellemesi, Karaçalı-Yulaflı sahası, Trakya baseni
  1. Tez No: 826705
  2. Yazar: TANER ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Trakya baseninde bulunan gaz sahaları son yıllarda geliştirilmiş ve neredeyse tüketilmiştir. Yulaflı-Karaçalı sahası bu basenin doğusunda yer almaktadır. Sahada Osmancık formasyonundan gaz üretimi yapılmaktadır. Beklenmeyen rezervuar özellikleri göz önüne alındığında, Trakya Baseni'nde bulunan çok özel bir sahadır. Sahadan Terzili fayının uzantısı geçmekte olup sahayı iki kısma bölmüştür. Osmancık formasyonu fayın düşük bloğunda kalan kısımdan üretirken, yüksek bloğunda kalan kısımda üretim yapılmamaktadır veya üretim miktarı çok azdır. Bu çalışmanın amacı derin Osmancık Formasyonu'nda gözeneklilik ve geçirgenlik değişiminin ve fasiyes özelliklerinin karakterize edilmesidir. Çalışmanın ilk hedefi yeni işlenmiş sismik verinin yorumlanması ve geometrinin ortaya çıkarılması için yapısal bir model oluşturulmasıdır. Çalışmanın ikinci hedefi Osmancık Formasyonu sığ ve derin seviyelerdeki fasiyes ve petrofiziksel davranışın, sedimantoloji ve kantitatif sismik yorumlar kullanılarak, jeoloji ve jeofizik açısından araştırılması ve değerlendirilmesidir. Çalışmadaki son aşama ise Sequential Indicator Simulation (SIS) ve Sequential Gaussian Simulation (SGS) gibi jeoistatistiksel yöntemlerden yararlanılarak fasiyes ve rezervuar parametrelerinin modellenmesi ve bilinmeyen konulara açıklık getirilmesidir. Çalışmanın sonucunda Osmancık Formasyonu'nun derinlerine gidildikçe, diyajenez etkisi ile gözeneklilik ve geçirgenlik değerlerinin düştüğü ve fasiyes özeliklerinin kötüleştiği gözlenmiştir. Sismik yorumların, rezervuar jeofiziği çıktılarının ve fasiyes, gözeneklilik ve geçirgenlik modelleme çalışmalarının haritalanması, rezervuar özelliklerini anlamamıza önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Several gas fields in Thrace basin, Turkey, have been developed and almost depleted in the last decade. Yulaflı-Karacalı field is located in the east of the basin and producing mainly from gas reservoirs of the Osmancık Formation. This is a very special field in terms of unexpected reservoir properties. An extension of Terzili Fault Zone is divided the field into two halves. In the field, deeper sections of the Osmancık Formation produces from the lower block of the fault zone, while its part in the upper block controversially does not or less produce. The aim of this study is to characterize porosity and permeability variations and facies properties of deeper Osmancık Formation. The first objective is to interpret newly processed data and build a structural model to specify geometry. The second objective is to investigate the difference in facies and petrophysical behaviour of shallower and deeper parts of the Osmancık Formation in terms of geology and geophysics, using sedimentology and quantitative seismic interpretation. The final objective indicates a geological reservoir modeling study, including property and facies modelling, to find answers to the questions mentioned above using geostatistical techniques such as Sequential Indicator Simulation and Sequential Gaussian Simulation. This study indicates that porosity and permeability values decrease and properties of the facies worsen as a consequence of diagenesis process at higher depths of the Osmancık Formation. Mapping of the results from the applied methods in this field will improve our understanding of reservoir properties in the study field.