Tüketicilerin yeşil ürün tercihleri üzerinde, markaların çevre dostu uygulamalarının etkisi: Mersin örneği
The impact of brands' environmentally friendly practices on consumers' green product choices: The case of Mersin
  1. Tez No: 826714
  2. Yazar: HALİL ILGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KÖPRÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya üzerinde insanların varoluşuyla birlikte çevre olgusu insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Küreselleşen dünyada teknolojinin hızlı gelişimi ve kullanımı, sanayi sektörüne de yanısımış, sanayileşme; kontrolsüz tüketim ve nüfus artışı, artan nüfusun şehirlerde toplanması, tarıma elverişli alanların sanayi ve konut için kullanılarak yok edilmesi gibi bazı sorunları beraberinde getirmiştir. Yaşanan tüm bu gelişmeler sırasında insanlar doğal kaynakları bilinçsizce tüketerek bir takım çevresel sorunlara yol açmışlardır. 18. ve 19. yüzyıllara damgasını vuran Sanayi Devrimi'yle artan bu olumsuzluklar karşısında, 1970'li yıllara gelindiğinde insanoğlu çevresel sivil toplum örgütlerinin önderliğinde çevreye verdiği tahribatın farkına varmaya başlamış, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin insan yaşamında ne denli öneme sahip olduğunu anlamaya başlamıştır. Çevreye verdiği zararın farkına veren ve bu durumu düzeltmenin yalnızca hükümetlerin ve kurumların görevi olmadığını düşünen insanlar, çevresel sivil toplum örgütleriyle iş birliği içerisinde hareket ederek, satın alma kararlarında çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih etmenin önemini kavramışlardır. Bu durum karşısında işletmeler tüketici talebini karşılarken çevre dostu ürün ve uygulamalar kullanmaya başlamış, böylece yeşil pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma; yapılacak anket çalışmasıyla, Mersin ilinde yer alan tüketicilerin demografik özelliklerini saptayacak ve yeşil ürün tercihleri üzerinde, markaların çevre dostu uygulamalarının etkisini gözlemleyecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of the environment has become an integral part of human life since the existence of humans on Earth. The rapid development and use of technology in the globalized world have also affected the industrial sector. Industrialization has brought about some problems, such as uncontrolled consumption and population growth, the concentration of the increasing population in cities, and the destruction of agriculturally suitable areas for industrial and residential use. During all these developments, people have unconsciously consumed natural resources, leading to various environmental issues. In response to the increasing negative impacts caused by the Industrial Revolution that marked the 18th and 19th centuries, by the 1970s, humanity began to realize the environmental destruction it was causing, thanks to environmental non-governmental organizations. People started to understand the significance of the sustainability of natural resources in human life. Realizing the harm they were causing to the environment and understanding that rectifying this situation was not solely the responsibility of governments and institutions, people collaborated with environmental non-governmental organizations and began to comprehend the importance of choosing products that do not harm the environment when making purchasing decisions. In response to this situation, businesses started using environmentally friendly products and practices to meet consumer demands, giving rise to the concept of green marketing. This research aims to observe the demographic characteristics of consumers in the city of Mersin through a conducted survey and to examine the impact of brands' environmentally friendly practices on consumers' green product choices.