TGF- β3 proteinin rekombinant üretimi ve lazer tabanlı terapötik uygulamalarının incelenmesi
Recombinant production of TGF- β3 protein and investigation of laser-based therapeutic applications
- Tez No: 826719
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Canlı organizmalarda istenilmeyen durumların en başında yaralar gelmektedir. Eğer bu yara iyileşme süreci normalin dışında gelişir ya da devam ederse skar doku, hipertrofik dokuya daha sonra keloid dokuya dönüşmektedir. Bu durum hiç istenilmeyen bir süreçtir. Yara iyileşmesini hızlandırmak ve hastanın yaşam kalitesini artırmak amacı ile çeşitli kimyasal ilaçlar, protein içerikli topikal kremler, spreyler, tabletler, biyofilmler, elektrik akımları, radyo dalgaları, lazer ışınları ve ultrason uygulamaları kullanılmaktadır. Bu tez kapsamındaki çalışmada, yara iyileşmesi için TGF-β3 + sfGFP füzyonu ve diyod lazer uygulaması karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Rekombinant TGF-β3 proteini sfGFP füzyon proteini ile E. Coli bakterisinde üretilmiş ve üretilen protein, diyod lazer eşliğinde hücre kültüründe insan deri hücrelerinde test edilmiştir. Toksik etkilerinin olmadığı anlaşılan protein, benzer şekilde in vivo analiz edilmiştir. Sıçanlarda oluşturulan yaralar rekombinant protein ve diyod lazer ile muamele edilmiş ve iyileşme süreçleri histolojik olarak değerlendirilmiştir. Rekombinant TGF-β3 + sfGFP füzyonu ve bu füzyon ile beraber yara üzerine uygulanan diyod lazer tedavisinin, iyileşme sürecini kontrol gruplarına göre daha iyi şekilde tamamladığı histolojik olarak ortaya konulmuş ve iyileşme kantitatif olarak gösterilmiştir. TGF-β3 + sfGFP füzyonunun, diyod lazer eşliğinde yara iyileşmesi için tedavi seçenekleri arasında olabileceği yapılan bu tez çalışması ile ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Wounds are one of the most undesirable conditions in living organisms. If the wound healing process develops or continues abnormally, scar tissue turns into hypertrophic tissue and then into keloid tissue. This situation is an undesirable process. Various chemical drugs, topical creams with protein content, sprays, tablets, biofilms, electric currents, radio waves, laser beams and ultrasound applications are used in order to accelerate wound healing and improve the patient's quality of life In this study, TGF-β3 + sfGFP fusion and diode laser application were investigated comparatively for wound healing. Recombinant TGF-β3 protein was produced with sfGFP as a fusion protein in E.coli then tested in human skin cells in cell culture with diode laser application. The protein, which was found to have no toxic effects, was also analysed in vivo. Wounds created in rats were treated with recombinant protein and diode laser application and then their healing processes were evaluated histologically. Histologically, It has been demonstrated histologically that recombinant TGF-β3 + sfGFP fusion and diode laser treatment applied to the wound together with this fusion complete the healing process better than the control groups and the improvement was indicated quantitatively. It has been revealed in this thesis that TGF-β3 + sfGFP fusion may be among the treatment options for diode laser-guided wound healing.