Gemi panellerinin elastoplastik davranışlarının sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
Elastoplastic behaviour of ship panels with finite element method
- Tez No: 826718
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gemi inşaa sanayisinde kullanılan gemi panelleri, mukavemet yönünden büyük öneme sahiptir. Bu yapılar, belirli bir dış etkiye maruz kaldığında, Newton yasası gereğince, tepki olarak şekil değiştirmeye uğrar. Şekil değiştirmeler incelenirken iki farklı yaklaşım bulunmaktadır. İlk yaklaşım, yapının elastik bir davranış sergileyerek yük taşıyabilme kabiliyetine devam edebilmesidir, bu elastik davranış olarak tanımlanır. Diğer yaklaşımsa kalıcı deformasyonların oluştuğu ve akmanın meydana geldiği plastik deformasyondur. Plastik deformasyona uğramış bir yapı artık mühendislik kriterleri bakımından güvenli olmaktan çıkmış kabul edilir. Yapının elastik bölgeden, plastik bölgeye geçtiği noktada“akma”olayı gerçekleştiği kabul edilir. Bu nokta ayrıca ilk burkulma modu olarakta kabul edilebilir. Yapı burkulmaya uğramadan önce lineer bir Yük-Şekil değiştirme eğrisi oluşturur. Burkulmadan sonra yapı kalıcı deformasyona uğradığı için nonlineer bir Yük-Şekil değiştirme davranışı gösterir. Sonlu elemanlar metoduyla, elastoplastik davranışlar incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler, farklı panel geometrilerinde ve farklı yükleme durumlarında incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak sonuçlara, sonlu elemanların (Ağ boyutu) etkisi, stiffener gövde kalınlığı ve panel kalınlığının etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two different approaches when the structure is subjected to certain loads. The structure is able to continue its load-bearing ability by exhibiting an elastic behavior. The other approach is plastic deformation, where permanent deformations occur. A structure that has undergone plastic deformation is no longer considered safe. It is known that the structure creates a graph between load and displacement with these two basic elements. Knowing the area we call the elastoplastic zone and analyzing it correctly is of great importance for the safety of the structure. Many studies are available in the literature to understand this region. Due to the linear and non-linear behavior in the elastoplastic region, the structure must be calculated to the point where it can no longer carry any more load. For this reason, the concepts of linear and nonlinear are also examined and the first buckling mode is defined for nonlinear analysis of the structure. Many methods and approaches are available in the literature on this subject, which is of great importance as structural engineering. The elastoplastic behavior of the panels we examined in our thesis has been examined using empirical, analytical, experimental and finite element methods.