Design and optimization of available geothermal drilling technologies for defined land areas
Belirli arazi alanları için mevcut jeotermal sondaj teknolojilerinin tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 826806
  2. Yazar: HAMZA OSMAN WABERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Jeotermal enerji, elektrik üretmek veya ısıtma ve soğutma işlemlerini kolaylaştırmak için Dünya'da bulunan termal enerjiyi kullanan, oldukça umut verici bir yenilenebilir enerji şeklidir. Ancak, etkili jeotermal kaynak çıkarma için uygun sondaj teknolojisinin seçimi ve geliştirilmesi gereklidir. Bu araştırma makalesinde, jeotermal sondaj teknolojilerinin Afrika Boynuzu'nda bulunan belirli bir bölgeye en iyi şekilde nasıl uyarlanacağını araştırıyoruz. Çalışmanın kapsayıcı hedefi, jeotermal sondaj teknolojilerinin optimum tasarımı için modeller oluşturmaktır. Modeller, jeolojik ortamlar, sondaj teknikleri, sondaj parametrelerinin fiyatları ve genel sondaj giderleri gibi çok çeşitli ayrıntıları hesaba katar. Modelin amacı, bu parametreleri değerlendirerek ve optimizasyon tekniklerini uygulayarak işletme giderlerini ve çevresel etkileri en aza indirirken enerji çıkışını en üst düzeye çıkaran en uygun sondaj teknolojilerini belirlemektir. Bu bilgi, yer altı hakkında bilgi edinmek ve mümkün olan en iyi tasarımı seçmek için kullanışlıdır. Model, alternatif sondaj teknolojilerinin ekonomik ve çevresel uygulanabilirliğini daha fazla değerlendirmek için sondaj maliyetleri ve sondaj ekipmanı tasarımına ilişkin verileri birleştirir. Modellerde geleneksel döner sondaj, ince delik delme ve yönlü sondaj dahil olmak üzere çeşitli jeotermal sondaj teknikleri dikkate alınmıştır. Bu teknoloji etkinliği, verimliliği ve yerel jeolojiye uygunluğu açısından analiz edilir. Model, ilgili harcamaları azaltırken enerjinin çıkarılabileceği hızı en üst düzeye çıkarmak için delme işlemini optimize eder. Bu çalışmanın bulguları, jeotermal enerjinin araştırılmasını ve kullanılmasını ilerleten sondaj tekniklerinin tasarlanması ve optimize edilmesi için metodik bir strateji sunmaktadır. Oluşturulan modelden jeotermal enerji proje geliştiricileri, akademisyenler ve politikacıların tümü faydalanabilir. Modelin geliştirilmiş sondaj teknolojisi, jeotermal enerjiyi çıkarmanın verimliliğini ve ekonomik uygulanabilirliğini büyük ölçüde artırarak temiz ve sürdürülebilir güç kaynaklarına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy is a highly promising form of renewable energy that harnesses the thermal energy contained within the Earth to produce electricity or facilitate heating and cooling processes. However, the choice and improvement of suitable drilling technology are necessary for effective geothermal resource extraction. In this research paper, we investigate how to best tailor geothermal drilling technologies to a given region, located in the Horn of Africa. The study's overarching goal is to create models for the optimal design of geothermal drilling technologies. The models account for a wide range of details, such as geological settings, drilling techniques, the prices of drilling parameters, and overall drilling expenses. The model's goal is to determine the optimal drilling technologies that maximize energy output while minimizing operating expenses and environmental impacts by assessing these parameters and applying optimization techniques The study's methodology includes examining data from prior drilling work in the study's target land areas as case studies. This information is useful for learning about the subsurface and picking the best possible design. To further assess the economic and environmental viability of alternative drilling technologies, the model incorporates data on drilling costs and the design of drilling equipment. Various geothermal drilling techniques, including traditional rotary drilling, slim hole drilling, and directional drilling, are accounted for in the models. This technology is analyzed for its effectiveness, efficiency, and suitability to the local geology. The model optimizes the drilling operation to maximize the rate at which energy may be extracted while reducing associated expenditures. This study's findings provide a methodical strategy for designing and optimizing drilling techniques, which advances the study and use of geothermal energy. Geothermal energy project developers, academics, and politicians can all benefit from the created model. The model's improved drilling technology can greatly improve the efficiency and economic viability of extracting geothermal energy, leading to clean and sustainable power sources