Çocuklukta onaylamayan çevre ile aleksitimik kişilik özellikleri arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü
The mediator role of self-esteem in the relationship between invalidating childhood environment and alexitimic personality traits
- Tez No: 826836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuklukta onaylamayan çevre ve aleksitimi arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü incelenmesidir. Bu kapsamda, çocuklukta onaylamayan çevrenin alt boyutlarını esas alarak aracılık modelleri oluşturulmuş ve bu modeller test edilmiştir. Bu çalışmanın örneklemini 18 yaşın üstünde olan 404 birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çocuklukta Onaylamayan Çevre Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için bağımsız örneklem t testi, tek faktörlü ANOVA testi ve aracılık modellerinin testi için Hayes'in önyükleme tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, anne tarafından onaylanmama düzeyinin kadın katılımcılarda erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (t=4.60, p0.05). Yordayıcı yordanan ilişkisi anlamlı olmadığı için, tipik aile yaşamı ile aleksitimi arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü incelenmemiştir. Tüm araştırma bulguları literatür temel alınarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mediating role of self-esteem in the relationship between invalidating childhood environment and alexithymia. In this regard, mediation models were developed based on the sub-dimensions of invalidating childhood environment, and these models were tested. The sample of this study consists of 404 individuals over the age of 18. The data collection tools used in the study were the Demographic Information Form, Invalidating Childhood Environment Scale, Toronto Alexithymia Scale, and Rosenberg Self-Esteem Scale. Independent samples t-test, one-way ANOVA, and Hayes' bootstrapping technique were used for the analysis of the obtained data. As a result of the analyses, it was determined that the level of lack of approval from the mother was significantly higher in female participants compared to males (t=4.60, p0.05). Since the predictive-mediating relationship was not significant, the mediating role of self-esteem in the relationship between typical family life and alexithymia was not examined. All research findings were discussed and recommendations were presented based on the literature.