Birinci basamak sağlık personellerinin annelik hüznü ile ilgili bilgi, görüş ve uygulamaları
Information, opinions and practices of primary care health personnel about postpartum blues (maternity blues)
  1. Tez No: 826882
  2. Yazar: DUYGU İVELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Annelik hüznü geçici ve kendi kendini sınırlayan düşük ruh hali ve hafif depresif belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Postpartum bakım hizmetlerinin annelik hüznünün yol açacağı problemleri önlemesinde önemi büyüktür. Bu konuda sağlık personellerine farkındalık ve duyarlılık kazandırmak, koruyucu girişimler sergilenmesine ve böylelikle anne ve bebeklerin sağlığının sürdürülebilmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle postpartum dönemdeki kadınların öncelikli olarak takip edildiği birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin annelik hüznüne yönelik bilgi, görüş ve uygulamalarının tespiti ve yeni stratejilerin geliştirilmesi ile kadın sağlığı ve toplum sağlığına olumlu katkı sağlanması hedeflenmektedir. Amaç: Birinci basamak sağlık personellerinin annelik hüznü konusundaki bilgi, görüş ve uygulamalarını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma kesitsel tanımlayıcı tipte olup, Kütahya il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan sağlık personelleriyle yürütülmüştür (N:216). Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yöntemi kullanılmadan araştırmaya katılmaya kabul eden 164 sağlık personeli ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından hazırlanan 45 soruluk anket formu ile toplanmıştır. Sağlık personellerinin annelik hüznü konusundaki bilgi durumları 13 soru ile her doğru yanıta bir puan verilerek toplam bilgi puanı (toplam 34 puan) üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz aşamasında Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 25.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki grup arasındaki farkın belirlenmesinde Mann Whitney U testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada birinci basamak sağlık personellerinin %76,2'si Aile Sağlığı Merkez'inde görev yapmaktadır. Araştırmanın %41,5'unu hekimler, %58,5'unu ebe/hemşireler oluşturmaktadır. Hekimlerin %47,1, ebe/hemşirelerin %97,9'u kadındır. Hekimlerin %13,2'si, ebe/hemşirelerin %44,8'inin annelik hüznünü duymadığı, hekimlerin %38,2'si ve ebe/hemşirelerin %42,7'sinin annelik hüznü konusunda bilgi almadıkları belirlenmiştir. Hekimlerin annelik hüznünü bilme durumlarına ilişkin puan ortalamaları 21,81±6,59, ebe/hemşirelerin ise 21,14±5,59 olarak bulunmuştur. Sağlık personellerinin %80,5'i annelik hüznü ile karşılaşmış, ancak bu konuda kendilerini kısmen yeterli (%61,0) görmüşlerdir. Sağlık personellerinin %67,1'i'sı annelik hüznü eğitimi almak istemektedir. Annelik hüznünü sağlık personelinin %87,8'i bir sağlık sorunu olarak belirtmekte, %90,8'i anneye yardımcı olmayı önemsemekte ve %66,2'si sağlık personelinin ve anne/babanın eğitim ihtiyacı olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Maternal sadness is defined as temporary and self-limited low mood and mild depressive symptoms. Postpartum care services are of great importance in preventing the problems caused by maternity sadness. Raising awareness and sensitivity to health personnel in this regard will enable the implementation of preventive interventions for healthy mothers and babies. Therefore, it is necessary to determine the knowledge, opinions and practices of health personnel working in primary health care services, where postpartum women are followed primarily, and to develop new strategies. It is aimed to make a positive contribution to women's health and public health. Purpose: It is aimed to determine the knowledge, opinions and practices of primary health care personnel about maternity sadness. Material and Methods: The research is of descriptive type and was conducted with the health personnel working in the Family Health Centers and Community Health Centers in the city center of Kütahya (N:216). In the study, it was tried to reach the entire universe without using any sampling method (n: 164). The data of the study were collected with a 45- question questionnaire prepared by the researchers in line with the relevant literature. Knowledge of health personnel about maternity sadness.Their status was evaluated on the basis of the total knowledge score (34 points in total), with 13 questions and one point for each correct answer. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 25.00 package program was used in the analysis of the data obtained from the research. In the analysis of the data, Mann Whitney U test was used to determine the difference between the two groups and Kruskal Wallis analysis was used for the comparison of more than two groups. Findings: In the research, 76.2% of the primary health care personnel work in the Family Health Center. Physicians constitute 41.5% of the study, and midwives/nurses constitute 58.5%. 47.1% of physicians and 97.9% of midwives/nurses are women. It was determined that 13.2% of the physicians and 44.8% of the midwives/nurses did not feel the sadness of maternity, 38.2% of the physicians and 42.7% of the midwives/nurses did not receive information about the sadness of motherhood. The mean score of the physicians for knowing the mother's sadness was found to be 21.81±6.59, and the midwife/nurse's as 21.14±5.59. 80.5% of the health personnel faced the sadness of motherhood, but they considered themselves partially sufficient (61.0%) in this regard. 67.1% of the health personnel want to receive education on the sadness of motherhood. 87.8% state the sadness of motherhood as a health problem, 90.8% care about helping the mother, and 66.2% of the health personnel and thinks that parents need education.