Türkiye'de dijitalleşme bağlamında adalet tematik alanının analizi
Analysis of the thematic area of justice in the context of digitalization in Turkey
  1. Tez No: 826931
  2. Yazar: SERHAD POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dijital dönüşüm dinamik bir süreci ifade etmektedir. Çalışmamız sürecinde temel referans kaynağımız olan KAYSİS (Elektronik Kamu Bilgi Yönetim Sistemi) yerini hâlihazırda DETSİS'e (Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi) bırakmış, KAYSİS'te dijital olmadığını tespit ettiğimiz hizmetlerde dahi değişiklik olmuştur. Çalışmamız öncelikle ülkemizde adalet hizmetlerine yönelik ilgili kurumları ve bu hizmetlerden yararlananları belirlemek suretiyle başlamış, ilgili kurumların hizmetleri KAYSİS başta olmak üzere, e-devlet portalı ve ilgili kurumların resmi internet siteleri incelenmek suretiyle belirlenmiştir. Belirlediğimiz hizmetlerin dijital olup olmadığı KAYSİS, e-devlet, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilim Sistemi) portalları ve google arama motoru vasıtalarıyla teyit edilmiştir. KAYSİS verilerinde 'başvurular nasıl kabul ediliyor' başlığı altında 'e-posta adresi' ve 'ortak bilgisayar programı' ifadesinin geçtiği her hizmet dijital kabul edilmiştir. Zira bir hizmet talebi için elektronik ortamdan yapılabilen her başvuruyu dijital kabul etmekle birlikte, ortak bilgisayar programı ifadesinden de KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) aracılığı ile kamu kurumları arasında bir veri akışının olduğu varsayılarak, bu hizmetlerin de dijital olarak nitelendirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Adalet tematik alanına yönelik olarak 306 adet hizmet tespit edilmiş olup, 167 adet hizmetin dijital olmadığı, 139 adet hizmetin ise dijital olduğu anlaşılmıştır. Bu da toplam tespit edilen talep ve hizmetin %54.5'inin fiziki, %45.5'inin ise dijital şartlarda ifa edildiği anlamına gelmektedir. Çalışmamız neticesinde ülkemizde adalete yönelik hizmet veren kurumların kendi aralarında yaptıkları yazışmaların dijital olduğu ancak gerçek ve tüzel kişiliklerin başvurularını ve geri bildirimlerini alma şartlarının yer yer fiziki olduğu anlaşılmıştır. Çalışmamızda Avrupa Birliği ülkeleri de dijital adalet ölçeğinde incelenmiş olup, ülkemizin Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla dijital adalet konusunda iyi bir seviyede olduğu gerek yaptığımız araştırmalar neticesinde gerekse buna yönelik hazırlanan raporlar ışığında anlaşılmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinin adalete yönelik hizmetleri incelenirken toplumsal kabullerin kamu hizmetlerine ve en nihayetinde dijital dönüşüme de yansıdığı, dijitalleşme ile sosyoloji arasında doğrudan bir ilişkinin olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamız nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ve doküman analizi temelinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is a dynamic process. KAYSİS (Electronic Public Information Management System), which was our main reference source during the process of our study, has already been replaced by DETSİS (State Organization Central Registration System), and there have been changes even in the services that we identified as non-digital in KAYSİS. Our study started by determining the relevant institutions and beneficiaries of justice services in our country, and the services of the relevant institutions were determined by examining the e-government portal and the official websites of the relevant institutions, especially KAYSİS. Whether the services we identified are digital or not was confirmed through KAYSİS, e-government, UYAP (National Judicial Network Science System) portals and google search engine. In KAYSİS data, under the heading 'how applications are accepted', every service where the phrases 'e-mail address' and 'common computer program' are mentioned is considered digital. In addition to accepting every application that can be made electronically for a service request as digital, it is assumed that there is a data flow between public institutions through KEP (Registered Electronic Mail), and it is considered that it would be appropriate to qualify these services as digital. In the thematic area of justice, 306 services were identified, 167 of which were not digital and 139 of which were digital. This means that 54.5% of the total identified demands and services are physical and 45.5% are digital. As a result of our study, it has been understood that the correspondence between the institutions providing justice services in our country is digital, but the conditions for receiving the applications and feedback of real and legal entities are sometimes physical. In our study, the European Union countries have also been examined on the scale of digital justice, and it has been understood that our country is at a good level in terms of digital justice compared to the European Union countries, both as a result of our research and in the light of the reports prepared for this purpose. While examining the justice services of the European Union countries, it has been observed that social assumptions are reflected in public services and ultimately in digital transformation, and that there is a direct relationship between digitalization and sociology. Our study is based on case study and document analysis from qualitative research methods.