X, Y ve Z kuşaklarının bilgi ve iletişim teknolojileri tutumları ile bu tutumların çalışan performansına etkisi. Konya ilinde bir uygulama
Information and communication technology attitudes of generations X, Y and Z and the effect of these attitudes on employee performance. an application in Konya province
- Tez No: 826930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarihten bu yana kuşak olgusunun merkezinde insan topluluklarının gruplandırılması ve nesil farklılıklarının incelenmesi vardır. Bu farklılıklar toplumsal ve global anlamda bir çok değişimi oluşturmakla birlikte sürekli olarak değişim içinde gelişen teknolojinin etkisiyle de kuşakların çalışma performansı algılamalarında da farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri, zaman içerisindedevamlı bir değişim ve gelişim döngüsü içerisinde yer almaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde süregelen değişim süreçleri, toplumda yer alan her kuşaktan bireye farklı uyum koşullarını beraberinde getirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri içindeki değişim ve gelişim içerisinde olan kuşakların, çalışma performansları da bu bağlamda farklılıklar gösterebilmektedir. X, Y ve Z kuşakları ile ilgili gerek literatürde gerekse kamuoyu nezdinde birçok araştırma ve algı çalışmaları yürütülmektedir. Son derece gündemde olan kuşaklar konusunun bilgi ve iletişim teknolojileri tutumları ve çalışan performansı algılamaları ile ilişkilendirilmesi gerek literatüre önemli bir katkı sağlaması gerekse kamuoyu nezdinde de farkındalık sağlama potansiyeli bu konuda büyük bir öneme sahiptir. Bu durumda bu araştırmanın gerek mevcut literatüre gerekse bundan sonraki araştırmalar için önemli bir altyapı ve veri kaynağı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında X kuşağını; 34-48; Y kuşağını 23-33; Z kuşağını ise 0-22 yaş aralığı oluşturmaktadır. Bu bağlamda bu araştırma için farklı kuşakların bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumları ile çalışan performansı algılamaları; Konya ilinde bir uygulama yapılarak araştırılmıştır. Bu doğrultuda Konya ilindeki Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde görev alanakademik ve idari kadrolarda çalışan ekiplerden veri alınmış ve üniversitenin akademik ve idari birimlerinde görev yapan tüm çalışanlar, araştırmanın örneklemini teşkil etmiştir. Araştırma kapsamında 440 kişi üzerinde Google formlar üzerinde oluşturulan anket formu ile Günbatar (2014)'caortaya konulan“Bilgi ve İletişim Tutum Ölçeği”ve Goodman ve Svyantek (1999) aracılığıyla yaratılan“İş Performansı Ölçeği”ölçeklerinden faydalanılarak oluşturulan ölçek uygulanmıştır. İnceleme kapsamında bulunan değişkenlerin daha kapsamlı aktarılması için SPSS 20.0 istatistiksel analiz programından faydalanılarak regresyon analizi, fark testlerinde bağımsız iki örneklem T testi, çoklu yanıt verilen testlerde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Testi yapılmıştır. Araştırma kapsamında veri kaynağı olarak nicel araştırma kapsamında birincil veri kaynakları kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak ise Google formlar aracılığıyla gönderilen anket form kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ölçeklerin iç tutarlılığa bağlı güvenirliklerinin yüksek düzeyde olduğunu görülmüştür. Kuşakların Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tutumları ile Çalışan Performansı arasında istatiksel olarak farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The grouping of human societies and the study of generational differences have been at the center of the generation phenomenon since history. While these differences create many changes in the social and global sense, there may also be differences in the working performance perceptions of the generations with the effect of the technology that is constantly changing. Information and communication technologies are in a continuous change and development cycle over time. The ongoing change processes in information and communication technologies bring different adaptation conditions to individuals from each generation in the society. Working performances of generations that are in change and development in information and communication technologies may also differ in this context. Many research and perception studies are carried out both in the literature and in the eyes of the public about the X, Y and Z generations. Associating the topic of generations, which is extremely hot on the agenda, with the attitudes of information and communication technologies and perceptions of employee performance, has a great importance in this regard, with its potential to make an important contribution to the literature and to raise awareness in the eyes of the public. In this case, it is thought that this research will provide an important infrastructure and data source for both the current literature and future research. Within the scope of this study, the X generation; 34-48; Y generation 23-33; The Z generation consists of the age range of 0-22. Within the scope of the research, the questionnaire created on 440 people using Google forms and the“Information and Communication Attitude Scale”put forward by Günbatar (2014) and the“Work Performance Scale”created by Goodman and Svyantek (1999) were applied. In order to convey the variables within the scope of the examination in a more comprehensive way, the SPSS 20.0 statistical analysis program was used to use regression analysis, the independent two-sample T-test in the difference tests, and the one-way analysis of variance (ANOVA) Test in the multiple-response tests. Within the scope of the research, primary data sources were used as a data source within the scope of quantitative research. As a data collection method, a questionnaire sent via Google forms was used. As a result of the study, it was seen that the internal consistency reliability of the scales was high. It has been concluded that there are statistical differences between the Information and Communication Technologies Attitudes of Generations and Employee Performance.