Küçük hücre dışı akciğer kanseri hastalarında ve sağlıklı bireylerde üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesinin karşılaştırılması ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Comparison of upper extremity functional exercise capacity in non-small lung cancer patients and healthy individuals and investigation of the related factors
  1. Tez No: 826944
  2. Yazar: EMİNE BETÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUSE ÖZCAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamız, küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında ve sağlıklı bireylerde üst ekstremite fonksiyonel kapasitesini 6 Dakika Pegboard ve Ring Testi (6PBRT) ile değerlendirerek sağlıklı grup ile karşılaştırmayı ve hastalardaki üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi ile ilişkili faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 19 KHDAK hasta ve 20 sağlıklı birey gönüllü olarak katılmıştır. Hasta grubundaki demografik veriler, solunum testi sonuçları ve solunum kas kuvveti değerleri hastaların dosyalarından kaydedilmiştir. Sağlıklı bireylerin demografik verileri, solunum testleri ve solunum kas kuvveti değerlendirmeleri solunum fonksiyon laboratuvarında yapılmıştır. Her iki grupta da solunum fonksiyon testleri, solunum kas kuvveti değerleri, dispne, el kavrama kuvveti, 6PBRT, 6 dakika yürüme testi, yorgunluk, kırılganlık, uyku, fiziksel aktivite, anksiyete ve depresyon, yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitesi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada, gruplar arasında boy, kilo, yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BMI) gibi demografik verilerde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Dispne, solunum fonksiyon değerleri, solunum kas kuvveti değerleri, 6PBRT skorları, kırılganlık, anksiyete ve depresyon, yaşam kalitesi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Our study aims to assess the upper extremity functional capacity in non-small cell lung cancer (NSCLC) patients and healthy individuals using the 6 Minute Pegboard and Ring Test (6PBRT), and to determine the differences between the two groups. Additionally, we investigate the factors associated with upper extremity functional capacity in NSCLC patients. 19 NSCLC patients and 20 healthy individuals voluntarily participated in the study. Demographic data, respiratory test results and respiratory muscle strength values in the patient group were recorded from the files of the patients. Demographic data, respiratory tests and respiratory muscle strength evaluations of healthy individuals were performed in the respiratory function laboratory. Pulmonary function tests, respiratory muscle strength values, dyspnea, hand grip strength, 6PBRT, 6-minute walk test, fatigue, fragility, sleep, physical activity, anxiety and depression, quality of life, and daily life activity were evaluated in both groups. In the study, no significant difference was found in demographic data such as height, weight, age, gender, body mass index (BMI) between the groups (p>0.05). Statistically significant differences were found in dyspnea, respiratory function values, respiratory muscle strength values, 6PBRT scores, frailty, anxiety and depression, and quality of life values (p0.05). There was a significant correlation between 6PBRT results and respiratory functions, maximum expiratory volume (%) value, modified Medical Research Board Scale (mMRC), 6-minute walking test distance, fatigue, frailty, physical activity, symptom scale of quality of life, and daily living activity in the patient group.